Až do konce února roku 2018 máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy. V zimních měsících, obzvláště na sněhu, vynikají květy nejčasnějšího vilínu viržinského Hamamelis virginiana (areál Sever). Lze vidět i barevnou (jakoby maskáčovou) kůru u mladých jedinců borovice Bungeovi Pinus bungeana (areál Střed).

Kdy: 1. listopad 2017 – 28. únor 2018

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Botanická zahrada hl. m. Prahy se nachází na katastrálním území Praha-Troja a v současné době má rozlohu asi 50 ha. Má tři vchody, dva v jižní části a třetí pak v části severní. Přímo u zastávky autobusů Kovárna se nachází vstup přes vinici sv. Kláry, od zastávky Zoologická zahrada se lze dostat k pův. hlavnímu vchodu v Nádvorní ulici, a to vzhůru buď Trojskou ulicí nebo zkratkou po tzv. Kozí stezce. Zastávky Kovárna i Zoologická zahrada obsluhuje městský autobus 112 od stanice metra C Nádraží Holešovice. Přístup k severnímu vchodu do botanické zahrady se nachází v ulici K Pazderkám, kde je zastávka Na Pazderce pro autobusy jedoucí od stanice metra C Kobylisy. Uvedená ulice se nachází v trojské části tzv. bohnického sídliště, tedy na jeho jižním okraji. U severního vchodu je též placené parkoviště pro návštěvníky zahrady. Kromě uvedených tří vchodů má zahrada ještě čtyři samoobslužné vchody pro návštěvníky s permanentními vstupenkami. Venkovní plochy botanické zahrady jsou v zimním období (1. listopadu – 21. března) přístupné denně zdarma. Součástí zahrady je též tropický skleník Fata Morgana (viz samostatné heslo), který se však nachází v sousedním samostatném areálu s odlišnou otevírací dobou a samostatným vstupným.

A co všechno můžete navštívit?

Japonská zahrada

V květnu 1997 přibyla expozice japonské zahrady, založené roku 1995. Japonská zahrada a expozice Turecka a Středomoří zaujímají asi 1,5 hektaru, z toho samotná japonská zahrada 0,67 hektaru. Japonskou zahradu navrhla a z velké části realizovala ing. Kamila Skálová.

V hlavní části japonské zahrady je umělý horský potůček, japonské javory, rododendrony a bambusy. Ve vodě žijí červení koi-kapři, symboly štěstí a blaženosti. Rovněž další prvky zahrady vyjadřují japonskou symboliku. Části zahrady jsou propojeny plochou se sbírkou vřesovištních rostlin.

V zahradě pravidelně probíhají výstavy bonsají.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Vinice

Od dubna 2004 je pro veřejnost zpřístupněna památkově chráněná vinice svaté Kláry, pocházející přinejmenším ze 13. století, avšak v průběhu historie několikrát rušená a znovu obnovovaná. Od 17. století patřila k Trojskému zámku. V letech 1950–1953 byla obnovena, od roku 1995 je ve správě Pražské botanické zahrady. Svou rozlohou 3,56 ha je největší druhou pražskou vinicí a tvoří významný podíl z celkových 11 ha aktuálně registrovaných pražských vinic.

Skleník

V červnu 2004 byl otevřen tropický skleník Fata Morgana, který leží mimo území vlastní botanické zahrady. Jeho vnitřní expozice jsou rozděleny do 3 oddělených částí – tropické suché, tropické vlhké a chlazené. Tropická vlhká část obsahuje i velké akvárium (jezírko) s podvodním tunelem.

Kde: Botanická zahrada, Trojská 800/196, Praha 7

Vstupné:

Vstupné zdarma do venkovních expozicích.

Více informací naleznete na www.botanicka.cz