I letos bude zlínský architektonický skvost součástí programu Galerijní a muzejní noci ve Zlíně, která se uskuteční v pátek 19. května 2023. Můžete se těšit na speciální prohlídkový den se vstupem zdarma a s prodlouženou otevírací dobou až do 23:00. Ve 20:00 pro vás připravujeme přednášku v Infopointu Památníku o Janu Kotěrovi.

Při letošním ročníku Galerijní a muzejní noci můžete zavítat do Památníku na prohlídky se vstupem zdarma již od 10:00 po celý den až do 23:00. Doporučujeme využít komentovaných prohlídek, které začínají v každou celou a dozvíte se zajímavosti k historii a architektuře této výjimečné budovy. Výklad je obohacen o povídání k životní cestě Tomáše Bati a k osobnosti F. L. Gahury, který je autorem Památníku.

Ve 20:00 proběhne navíc v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734) speciální přednáška o Janu Kotěrovi, klasikovi české architektonické moderny. Přednášejícím bude vedoucí průvodce Památníku Petr Hampl. Přednáška připomene 100. výročí úmrtí jednoho z nejdůležitějších českých moderních architektů. Jan Kotěra je zároveň významnou postavou zlínské architektonické historie, protože až do své smrti spolupracoval s Tomášem Baťou. Významně se podílel na konečné podobě vily Tomáše Bati, pro Zlín vypracoval první regulační plán a také zde projektoval domky pro první baťovskou obytnou kolonii. Jeho nejvýznamnější stavby však najdeme jinde, zejména v Praze, ale také třeba v Hradci Králové či v Prostějově. Šíře Kotěrových tvůrčích činů je neuvěřitelná: stavěl všechno, od vil pro své přátele a bohaté podnikatele, přes důležité veřejné budovy, technické stavby, až po sepulkrální architekturu. Podstatné je také jeho pedagogické působení na pražské UMPRUM a zakladatelský význam pro architektonickou speciálku Akademie výtvarných umění. Pro nás má zásadní význam také fakt, že profesor Kotěra byl učitelem Františka Lýdie Gahury.

Více info ZDE