Institut dokumentárního filmu již tradičně spolupracuje s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava, na kterém mimo jiné spolupořádá Industry sekci. Srdečně vás zveme na 3 mimořádné akce, které pokryjí oblasti vzdělávání, trhu a distribuce.

Kdy: 24. říjen 2017 – 29. říjen 2017

Institut dokumentárního filmu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2017

Mezinárodní workshop autorského dokumentárního filmu Ex Oriente Film je zaměřený na kreativní vývoj a financování. Jde o intenzívní spolupráci s uznávanými a oceňovanými odborníky. Institut dokumentárního filmu již patnáctým rokem organizuje pro režiséry a producenty ze střední a východní Evropy tento unikátní workshop. Patnáct světově uznávaných lektorů během šesti dnů pomůže začínajícím filmovým profesionálům s vývojem a financováním jejich vznikajícího díla.

Pozvání přijali rakouský režisér Andreas Horvath, který dne 25. října vystoupí se svým posledním kontroverzním dokumentem Helmut Berger, herec. Dále producentské duo ze Sýrie Diana El Jeiroudi a Orwa Nyrabia, dánský sound designer Peter Albrechtsen, francouzská producentka Christine Camdessus, odborník na marketing a budování značky Daniel Saltzwedel, sales agentka Maëlle Guenegues z CAT & Docs, střihačka Yael Bitton, německý právník Stefan Rüll, ruský režisér Dmitrii Kalashnikov, který dne 26. října provede diváky svým filmem The Road Movie; norská producentka Kristine Ann Skaret a novinářka Saša Uhlová. Hlavními lektory jsou programový ředitel European Documentary Network Mikael Opstrup, režisér a producent Filip Remunda a režisérka Ivana Pauerová Miloševićová. Pro širokou veřejnost je připravena celá řada inspirujících přednášek odhalujících zákulisí tohoto odvětví.

Institut dokumentárního filmu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2017

Renomovaný trh East Silver nabídne výběr nejnovějších dokumentů
a zprostředkuje kontakty s klíčovými filmovými profesionály
. Cílem tohoto výběru je upoutat pozornost zahraničních profesionálů právě na tvorbu tohoto regionu. Pro výjimečné snímky trhu je pak během MFDF Ji.hlava přichystána výroční cena Silver Eye. Z téměř třiceti nominovaných filmů budou vybráni držitelé ceny ve třech kategoriích: nejlepší krátký, středometrážní a celovečerní dokument. Vyhlášení vítězů a předání cen proběhne po skončení prezentace Festival Hub v pátek 27. října (krátká a střední kategorie) a během slavnostního zakončení 21. ročníku MFDF Ji.hlava v sobotu 28. října (celovečerní kategorie). Vítěz každé kategorie obdrží kromě designové trofeje také finanční odměnu ve výši 1 500 € a celoroční podporu v rámci programu East Silver Karavana.

Unikátní projekt KineDok se zabývá alternativní distribucí autorských dokumentů a jejich projekcí v netradičních prostorech, jako jsou kluby, kavárny, parky, bývalé tovární haly či dokonce kaple a to nejen u nás, ale i v dalších sedmi evropských zemích. Podobná událost proběhne v Jihlavě 25. října od 18 hodin v kostele Povýšení svatého Kříže. Na programu je film Turismus!, ukazující boj chorvatských obyvatel s každoročním přívalem turistů.

Kde: Kino Kukla – Sál Edison, J. Masaryka 1421/20, Jihlava

Více informací naleznete na www.dokument-festival.cz