Výstava Království včel na zámku Kačina představuje jednotlivé varianty obydlí tohoto pracovitého hmyzu. K vidění budou vzácné vyřezávané úly i netradiční včelařské pomůcky, v proskleném funkčním úlu mohou návštěvníci nahlédnout včelám téměř „do kuchyně“.

Kdy: 1. duben 2017 – 30. říjen 2017

Nejcennějším exponátem výstavy je úl zdobený reliéfem Narození Páně, který byl pravděpodobně určen pro dvě včelstva, dílo neznámého lidového řezbáře cca z 18. stol.

Že lidová tvořivost kvetla i před sto lety, dokládá další dřevěný úl, který byl pravděpodobně vyroben, tedy předělán, z původní vyřezávané dřevěné sochy sv. Anežky. Socha pochází z 18. stol., na úl byla upravena někdy počátkem 20. století.

Na výstavě budou k vidění i pomůcky včelařů, jistou raritou je demonstrační pomůcka Františka Hrušky, na níž v roce 1865 předvedl princip svého vynálezu – medometu – na mezinárodním sjezdu včelařů v Brně.

Součástí výstavy je i venkovní instalace pravděpodobně nejstaršího úlu. Jedná se o tzv. desaterák, který nese název podle počtu včelstev, pro které byl úl pořízen. Na úlu se nachází vročení 1673 a původní nápis „JESUS MARIA“ – každé písmeno nápisu označovalo jedno včelstvo. Traduje se, že v úlu včelařil J. A. Komenský.

Výstava Království včel na zámku Kačina

Kde: Muzeum českého venkova, Zámek Kačina, Svatý Mikuláš 51, Hluboká nad Vltavou

Vstupné

Plná cena: 100 Kč
Snížená cena: 70 Kč

Cena je v rámci I. prohlídkové trasy. Děti a mládež do 18 let vstup zdarma.

Otevírací doba

Duben
pondělí – pátek: zavřeno
sobota – neděle: 09:00 – 17:00 hodin

Květen – Září
pondělí: zavřeno
úterý – neděle: 09:00 – 17:00 hodin

Říjen
pondělí – pátek: zavřeno
sobota – neděle: 09:00 – 17:00 hodin

Duben, říjen – pro předem objednané zájezdy i ve všední den (9.00–17.00) O státních svátcích otevřeno. Poslední prohlídka začíná v 16.00 hodin.

Více informací naleznete na www.nzm.cz