Stejně jako loni i letos bude pro veřejnost k vidění tvz. Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše. Betlém se v letošním roce rozrostl o figurku Alfonse Muchy a dvou leštických obyvatel – Vladimíra Koláře a Stanislava Veselého – a má už zhruba 300 postav. K vidění je v ateliéru Jaroslava Beneše.

Kdy: 1. prosinec 2017 – 6. leden 2018

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše

Devíticentimetrovou figurku Alfonse Muchy z lipového dřeva vyobrazil Jaroslav Beneš se dvěma štětci a s paletou v ruce. U nohou má přitom originální klíč od Muchovy vily v Praze – Bubenči, od jeho vnuka získal řezbář také knoflík z malířova kabátu.

Na betlému řezbář pracuje už od roku 1994 a unikátní je tím, že zachycuje osobnosti z reálného života. Letošní přírůstek z řad místních je loštický král Tvarůžek II., kterým je místní občan Vladimír Kolář, a také vedoucí zdejšího kulturního střediska Stanislav Veselý, který byl pasován na ministra kultury. Pro malíře a tvůrce Slovanské epopeje, Alfonse Muchu, se řezbář rozhodl, protože reprezentuje Moravu. Loni Moravu reprezentoval fotograf Jindřich Štreit.

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše

V betlému ale nenajdete jenom místní, ale také řadu netradičních osobností, jako například hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či šternberského malíře Libora Vojkůvku. To vše je doplněno o figurku vězně Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice.

Kde: Moravičanská 439, Loštice

Více informací naleznete na www.holy.cz