Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídne celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí špičkoví hudební umělci. Dominantou MHF ČK je tradičně jeho zahajovací operní galakoncert, který bude patřit dvěma operním hvězdám – sopranistce Angele Gheorghiu a tenoristovi Ramónu Vargasovi.

Kdy: 14. červenec 2017 – 5. srpen 2017

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Zahajovací galakoncert dvou velkých operních hvězd současnosti – Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase – odstartuje 26. ročník festivalu 14. července 2017. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského.

Zajímavosti z programu na zámku

Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. Z velkých osobností klasické hudby se na 26. festivalovém ročníku představí například violoncellista Mischa Maisky, jež vyniká stylem legendárních virtuosů – velkým tónem a velkými gesty. Spolu s ním vystoupí v Maškarním sále mladá čínská klavíristka Shiran Wang. Španělský klavírista Javier Perianes obdařený svěží virtuozitou a vřelostí úhozu rozezní Zámeckou jízdárnu spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. „Mág houslí a violy“ Julian Rachlin, pro něhož je dokonalá technika zcela samozřejmá, a který navíc velký zájem vzbuzuje i jako dirigent, vystoupí rovněž v Zámecké jízdárně s mladou kanadskou violistkou Sarah McElravy za doprovodu Jihočeské filharmonie. Tento koncert je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov, kteří na něj získávají dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Krumlovský festival vzdá rovněž poctu několika umělcům, jejichž výročí si v roce 2017 připomínáme. 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctí Cappella Mariana koncertem z jeho tvorby v Maškarním sále, a hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. S komorními programy vystoupí i houslista Bohuslav Matoušek s mladým kolegou Jakubem Junkem a komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, korejský houslový talent Da Yoon You, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, dále peruánský kytarista Jesús Castro Balbi a komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto či Smetanovo trio.

Jaké žánry festival nabídne?

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Program festivalu netvoří jen tzv. „klasika“, nýbrž i letos jde napříč žánry. Svůj osobitý hudební styl představí krumlovskému publiku v Maškarním sále Janoska Ensemble. Soubor spolupracuje s takovými umělci, jako jsou Anna Netrebko, Bobby McFerrin, jazzový kytarista Biréli Lagrène nebo letošní účinkující Julian Rachlin. Janoska Ensemble spolu se sopranistkou Marcelou Cerno a barytonistou Danielem Serafinem představí originální virtuózní kombinaci klasické hudby s příměsí jazzu, popu a tradiční hudby.

Festival nabídne i osvěžující populární žánry. Na rendez-vous s francouzským šansonem zve zpěvačka Radka Fišarová: „Základ našeho koncertu tvoří písně zpěvačky Edith Piaf, které díky představení Edith – vrabčák z předměstí zpívám již 17 let. Časem nás však s mými muzikanty zaujali i další interpreti a skladatelé, jako např. Charles Aznavour, Jacques Brel nebo Mireille Mathieu. Repertoár jsme rozšířili o jejich skladby a poté jsme také začali objevovat krásné české texty či zhudebněné básně Jiřího Žáčka.“ V Pivovarské zahradě bude irským večerem s ochutnávkou irské whisky provázet skupina Altan. Nebude chybět ani americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice.

MHF Český Krumlov 2017, stejně jako loni, otevře své brány, vedle již tradičních festivalových lokací, jako jsou Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna a Maškarní sál, také dalším atraktivním místům Českého Krumlova, např. Klášterní kostel Božího těla nebo zámecká zahrada, v níž se uskuteční letošní novinka – závěrečný komponovaný večer s titulem „Noc barokních mistrů“. Pro návštěvníky závěrečného večera zde bude připravena „Iluminace zahrady“, koncert souboru Barocco sempre giovane se sólovým trumpetistou Markem Zvolánkem, a slavnostní ohňostroj.

Návštěvu hudebního festivalu můžete propojit i s dalšími letními aktivitami. Najdete tu aktivity jak pro cyklisty, pěší turistiku, in-line brusle, tak i sjíždění Vltavy na raftu či kánoi. Určitě také nezapomeňte prohlídku tohoto kouzelného města, hradu i zámku.

Vstupné:

Vstupenky lze koupit přímo na stránkách akce na www.festivalkrumlov.cz

Více informací naleznete na www.festivalkrumlov.cz