Městská slavnost zaměřená na oslavu sklářství se odehraje v Železném Brodě 16. a 17. září. Tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Letos se koná 11. ročník.

Kdy: 16. září 2017 – 17. září 2017 od 10:00 do 17:00 hodin

Skleněné městečko Železný Brod 2017

Od 16. do 17. září se mohou všichni obdivovatelé sklářského umění těšit na městskou slavnost uspořádanou v Železném Brodě na jeho počest. Skleněné městečko začínalo ve velmi skromných podmínkách, avšak dnes patří mezi jednu z největších kulturně-společenských událostí ve městě. Letošní tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků a sběratelů nabídne nejen mnoho výstav, ale také bohatý kulturní program plný dechové hudby a tanečních vystoupení.

Veřejnost bude mít možnost obdivovat kreativitu a řemeslnou zručnost studentů sklářské školy nebo se aktivně zapojit do speciálního programu „tvůrčích sklářských dílen“, který je pro ně připraven v několika oborech. Na Malém náměstí, ve sklářské škole a v několika firemních prodejnách budeme předvádět sklářská řemesla charakteristická pro zdejší region, ale také prodávat naše sklářské výrobky a bižuterii. Vstupné je zdarma.

Kam za sklářským řemeslem

Skleněné městečko Železný Brod 2017

Sklářská škola umožňuje výrobcům a prodejcům skla, aby prezentovali své výrobky. V letošním roce se bude v budově sklářské školy prezentovat například broušené sklo Ateliéru Vrátnice, Halama – Original Czech Art Crystal, výrobci skleněných perlí a tradiční jablonecké bižuterie Beadworld Skleněná bižuterie z Pěnčína, perličková bižuterie a kabelky Atlas Bijoux Květoslavy Konopkové, černá bižuterie Stanislava Jiroše, s historickými replikami nápojového skla se představí Tomášova huť, která však vyrábí i moderní nápojové sklo a Petr Klamt vás okouzlí výrobou skleněných perlí. Atelier Veselouš nabídne ryté a pískované sklo, firma Glasstech představí 3D a 2D laserování do skla. Kromě prezentace výrobků budou některé firmy nabízet sklo a bižuterii k prodeji. Otevření veletrhu pro veřejnost se  uskuteční v sobotu 16. září 2017, od 11.00 hodin.

K návštěvě budou lákat také sklářské provozovny a obchody se sklem. Navštívit můžete firemní prodejnu DT Glass, s. r. o. na nábřeží Obránců míru (50 m od Malého náměstí, vedle restaurace U Zvonice). O víkendu zde bude otevřeno od 9 do 17 hod. Těšit se můžete na dekorační a technické sklo, či předvádění výroby u kahanu.

Skleněné městečko Železný Brod 2017

Prodejna společnosti Detesk s.r.o. na náměstí 3. května 20 nabízí široký sortiment výrobků dárkového a dekoračního charakteru včetně dárkových láhví plněných alkoholem. Otevřeno zde bude od 9 do 17 hodin.

Do Lampglas s. r. o. na ulici Štefánikova (směr Jablonec n. Nisou) můžete přijít od 9.30 do 17 hod. Nachází se zde prodejna vinutých perlí, originální šperky a dětská skleněná bižuterie.

Sklo Bursa v Železné ulici č. 98 bude mít otevřeno od 10.30 do 17 hodin. Probíhat zde bude prodej dekoračního skla a nebude chybět ani předvádění výroby na kahanu.

Dílna uměleckého rytého skla Čambalová se nachází v ulici Masarykova 354. Otevřeno tu bude od 10 do 17 hod. Mimo prohlídky galerie zde příchozí mají možnost vyzkoušet si rytí skla.

Poslední otevřenou dílnou bude Misamo AAC, s.r.o. – sklářská dílna s prodejnou originálních skleněných šperků v Jirchářské ulici č. 50. Prezentace technologie vinutí s možností vlastnoruční výroby u sklářského kahanu zde bude k dispozici od 10 do 17 hodin.

Kde: Náměstí 3. května 1, Železný Brod

Vstupné je zdarma.

Více informací naleznete na www.sklenenemestecko.cz