Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.

Kdy: 16. červen 2017 – 6. červenec 2017

Smetanova Litomyšl 2017

Stejně jako každý rok vystoupí téměř kompletní česká interpretační špička, včetně všech tří národních divadel a České filharmonie, Adama Plachetky, Dagmar Peckové nebo Ivo Kahánka. Doplní ji však řada zahraničních umělců, mj. dirigenti Semjon Byčkov a Guillermo García Calvo, houslový virtuóz Shlomo Mintz, violoncellista Julian Steckel, sopranistka Valentina Nafornita, jazzový trumpetista Arturo Sandoval, britský vokální soubor The Puppini Sisters, Poznaňská filharmonie, americký Houston Symphony Chorus, slovinský Ingenium Ensemble a z Budapešti dorazí stočlenný cikánský symfonický orchestr 100 Tagú Cigányzenekar.

Smetanova Litomyšl 2017

Letošní novinkou tradičního festivalu klasické hudby je téměř „lázeňský“ doprovodný program, který se bude odehrávat v Klášterních zahradách. Zaměřený je nejen na návštěvníky festivalových pořadů, ale i na obyvatele města, náhodné turisty a ty, kteří si chtějí užít festivalovou atmosféru bez smokingů a večerních rób. Během tří víkendů a svátečních dní na přelomu června a července budou v zahradách po celý den probíhat projekce hudebních pořadů, debaty se zajímavými lidmi, profesionální hudební vystoupení, může ale dojít i na obyčejné amatérské muzicírování.

 

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl 2017

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Zámek Litomyšl

Kde: Jiráskova 133, Litomyšl

Vstup je zdarma.

Více informací naleznete na www.smetanovalitomysl.cz