Ve čtvrtek 7. prosince v 16:00 hodin odstartuje v Horáckém muzeu výstava Století na lyžích s podtitulem Lyžařská móda a výbava v minulém století. Na desítkách figurín představí podobu lyžařů od přelomu 19. a 20. století do 90. let.

Kdy: 7. prosinec 2017 – 28. únor 2018

Století na lyžích: Lyžařská móda a výbava v minulém století

Těšit se můžete na vývoj dámské, pánské i dětské lyžařské módy s ukázkami běžeckého i sjezdařského vybavení. Výstava předvede i podobu lyžařů-závodníků v jednotlivých dekádách. Její realizaci umožnilo získání stovek lyžařských předmětů, které muzeu zapůjčilo či darovalo přes šedesát zájemců z Novoměstska i okolí. Vystaveny  budou také plakáty a množství fotografií lyžující veřejnosti i závodníků. Čeká vás i unikátní projekce krátkých dokumentárních filmů s lyžařskou tematikou. Na výstavě bude rovněž k vidění vybavení úspěšných novoměstských lyžařů, zapůjčena bude i kombinéza olympijské vítězky a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřiny Neumannové.

Století na lyžích: Lyžařská móda a výbava v minulém století

Na Novoměstsku se lyžování rozvíjelo od konce 19. století, kdy tamní řemeslníci začali s výrobou lyží. V počátcích lyžaři neměli žádné specializované oblečení ani boty. Vybavení se později zlepšovalo, i podle vzoru instruktorů z Norska a jiných zemí, kteří do regionu zajížděli.

Na slavnostním zahájení vernisáží ve čtvrtek 7. prosince v 16:00 hodin zazní Hymna novoměstských lyžařů v podání Pavla Haluzy s doprovodem žáků ZUŠ a těšit se můžete i na taneční obor ZUŠ a jeho choreografii „Závod“. Výstavu můžete navštívit do konce února 2018.

Kde: Vratislavovo náměstí 114, Nové Město na Moravě

Vstupné:

Plná cena: 40 Kč
Snížená cena: 20 Kč

Více informací naleznete na www.hm.nmnm.cz