Často nazývána osmým divem světa. Výstava Terakotové armády se na tři měsíce usídlila v samotném centru Zlínského kraje. Přijďte se podívat na expozici, která nabízí pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-ti!

Kdy: 15. květen 2017 – 31. červenec 2017

Terakotová armáda ve Zlíně

Terakotová armáda představuje unikátní výstavu, která nabízí pohled do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuang-ti, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy. Jeho Terakotová armáda se označuje jako „osmý div světa“ a výstava této armády ve Zlíně je příležitostí, díky které je v českém prostředí možné, dozvědět se více o životě prvního čínského císaře a prohlédnout si detailně propracované sochy v životní velikosti.

Císař Čchin Š‘-chuang-ti (259 př.n.l. – 210 př.n.l.) byl prvním císařem čínské feudální společnosti. Podařilo se mu sjednotit celou Čínu, zavedl řadu opatření, sloužících k rozvoji ekonomiky a kultury, současně za účelem zabránění invazí severních kmenů vybudoval dlouhou zeď – prostředek proti nepřátelskému pronikání. První císař byl na druhou stranu velice brutálním a rozmařilým panovníkem. Aby dokázal kontrolovat myšlení, uchýlil se k pálení knih a pohřbívání učenců, jejichž názory odporovaly jeho názorům. Během své vlády současně spotřeboval obrovské množství financí a lidské síly při svéhlavém budování své budoucí hrobky. Na budování hrobky využil práce 700 000 lidí z celé země. Celková plocha pohřebního areálu zabírá 46 km2 a původně měla tvar pyramidy. Stavební práce na hrobce trvaly 38 let.

Terakotová neboli hliněná armáda Pchin-jin, byla objevena zcela náhodou. Roku 1974 několik místních farmářů při kopání studny narazilo na úlomky uniformovaných mužů. Na místo se dostavil tým archeologů, který v dalších letech řídil a prováděl vykopávky a zkušební vrty. Do současné doby je nalezeno kolem 8000 soch válečníků a 600 koní z terakoty a 125 vozů ze dřeva. Bojovníci jsou propracováni do nejmenších detailů, jsou vysocí metr sedmdesát až metr devadesát a váží od jednoho do tří metráků. Každý z bojovníků má svůj vlastní výraz ve tváři a přirozenou pózu. Skutečně měli i zbraně, většinu z nich ale ukradly jednotky vzbouřených generálů při rabování hrobky. Některé se přesto zachovaly a dodnes udivují odborníky. Zejména bronzové meče, které se stále lesknou, jakoby dílnu opustily teprve včera. Původně byli všichni vojáci malovaní, když ale byly sochy odkryty a dostalo se k nim denní světlo, během několika hodin zoxidovali a barva nenávratně zmizela.

Terakotová armáda ve Zlíně

Zatím tak byla odkryta pouze třetina z celkového počtu všech bojovníků, ostatní stále zůstávají pohřbeni pod vrstvou hlíny. Stejně tak i jejich panovník – císař Čchin. Otevřít se ji nikdo neodvážil nejen kvůli obavám o osud pokladů ukrytých uvnitř ale i kvůli lidovým pověstem, podle kterých by ti, kteří by se o to pokusili, mohla postihnout zkáza.
Vzhledem k obrovskému historickému významu byla hrobka Prvního císaře zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kde: Filmová 174, Zlín

Vstupné

Plná cena: 120 Kč
Snížená cena: 90 Kč
Rodinné vstupné: 250 Kč