U Sychrovských na půdě…Výstava o praotci řezbářů loutek v Čechách Mikoláši Sychrovském a jeho nástupcích. Ve dnech 14. 11. – 31. 12. 2017 se bude výstava konat v Galerii Prácheňského muzea v Písku, která bude otevřena denně, mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.

Kdy: 14. listopad 2017 – 31. prosinec 2017

U Sychrovských na půdě – výstava v Prácheňském muzeu

V Prácheňském muzeu spatříte novou výstavu. K vidění bude také několik betlémů z řezbářovy dílny a jeho další práce. Díla zapůjčili mimo jiné ze svých sbírek Moravské zemské muzeum, Jihočeské muzeum v Českých Budějoviccích a soukromí sběratelé.

Od poloviny listopadu vás písecké muzeum zve na půdu. Ne, nezpřístupňujeme nové prostory, kdepak, jenom jsme muzejní Galerii proměnili na skutečně tajemnou půdu. A ta je plná nejstarších českých loutek, které vyřezal první jménem známý výrobce marionet Mikoláš Sychrovský z Mirotic na Písecku (1802 – 1881). Vzdáváme mu tak hold, jelikož se jedná o trochu pozapomenutého rodáka z městečka proslulého spíše Matějem Kopeckým a Mikolášem Alšem. Zároveň připomínáme i jeho nespornou zásluhu na skvělé tradici českého loutkářství, která vedla až k loňskému zápisu do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Sychrovský vyřezal za svého života stovky loutek, tajemstvím jeho úspěchu byla obrovská pracovitost. Díky ní byla půda jeho domu, ale také průjezd či rámy oken, stále plné dřevěných herců. A když kočovní loutkoherci potřebovali nové postavy do svého ansámblu, v Miroticích měli vždy jistotu, že si vyberou.

U Sychrovských na půdě – výstava v Prácheňském muzeu

Druhá část výstavy připomíná Sychrovského pokračovatele, díky nimž zůstala loutkářská tradice v regionu zachována i ve 20. století. Jedná se zejména o firmu ZEKA Josefa Zelinky. Rodinná výrobna byla v roce 1950 nuceně začleněna do podniku JAS Stráž nad Nežárkou a přesunuta do Mirovic.

Výstavu doplňuje program pro školy a školky spojený s výtvarnou dílnou, ten je možné navštívit po předchozím objednání. V prosinci pak muzeum nabízí dvě komentované prohlídky pro veřejnost – ve čtvrtek 14. 12. od 16:00 hodin a v sobotu 30. 12. od 14:00 hodin.

Kde: Prácheňské muzeum Písek, Velké náměstí 114, Písek

Vstupné:

Plná cena: 40 Kč
Snížená cena: 20 Kč

Více informací naleznete na www.prachenskemuzeum.cz