Projekt je zaměřen na problematiku a prevenci sprejerství. Smyslem projektu je ukázat účastníkům, že graffiti není pouze projevem vandalismu, ale že na něj lze pohlížet i jako na smysluplné umění, které může být tvořeno i legálně a nemusí při něm docházet k poškozování městského prostředí.
Kdy: 17. červenec 2017 od 10:00 do 15:00 hodin
Graffiti je v obecném smyslu druh výtvarného projevu pracující ve veřejném prostoru technikou nanášení barev, často ve formě spreje nebo fixy, případně škrábání, leptání. Vychází z původního řeckého slovesa γραφειν (grafein), psát. Graffiti se stalo jedním z původních pilířů kultury Hip hopu, označované za kulturu protestu. Graffiti lze bez zřetele na Hip hop vnímat jako městský folklór ulice. V pozdější době je obohaceno o další techniky vyjadřování a stává se streetartem, příp. mural artem.
Legenda o vzniku současného graffiti odkazuje do New Yorku, kde na konci šedesátých let jistý Demetrius řeckého původu přezdívaný TAKI zaregistroval nápis JULIO 204, který byl odvozen od přezdívky a ulice bydliště autora (204. ulice v New Yorku). Tento vtip si Demetrius, pěší doručovatel pošty, osvojil a stal se autorem podpisů TAKI 183 na nesčetných plochách. O jeho intenzivní činnosti reportovali v roce 1971 New York Times a tím se stal vzorem pro své následovníky pro tvorbu podpisů (tagů).
Akce bude rozdělena na dvě etapy. Od 10:00 do 12:00 hodin bude v prostorách Nízkoprahového zařízení v ulici Osvobození probíhat přednáška s diskuzí, ukázkou umělecké tvorby a občerstvením. Druhá etapa bude následovat v čase 13:00-15:00 hodin ve skateparku pod Tyršovým mostem, kde budou mít děti možnost vlastního tvoření.
Kde: Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Oáza, Osvobození 19, Litoměřice
Vstupné je zdarma.