Nenechte si ujít každé úterý večerní prohlídku jeskyně Na Turoldu jen při svíčkách. Pro velký zájem však doporučujeme včasnou rezervaci.

Kdy: 11. červenec 2017 – 29. srpen 2017 od 20:00 do 22:00 hodin

Večerní prohlídky jeskyně Na Turoldu při svíčkách

Jeskyně Na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci vrchu Turold, který je součástí města Mikulova. Spolu s jeskyní Liščí díra vytváří systém s délkou více než 2 km chodeb, síní a dómů.

První zmínky o jeskyni na Turoldu pochází již z roku 1669, avšak jeskyně byla později zničena těžbou vápence. Současný systém byl objeven v roce 1951 a v letech 1958 až 1967 zpřístupněn pro veřejnost. Znovu zpřístupněné práce v jeskyni Na Turoldu zahájili členové České speleologické společnosti v roce 1999. Od června 2004 je pro návštěvníky otevřena trasa o délce 300 metrů.

Portál, odkrytý při lámání kamene v patě stěny lomu Na Turoldu, vede do složitého labyrintu chodeb a síní. Nejvýše položené patro tvoří holé puklinové chodby mezi mohutnými skalními bloky. Střední patro má prostornější síně s neobvyklými tvary stěn charakteru korálových útesů s množstvím dutinek, které jako bělostná kamenná pěna přechází místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s drúzami drobných třpytivých krystalků kalcitu. Krápníková výzdoba se vyskytuje vzácně. Průchod do spodního patra vyniká vzácnou tzv. turoldskou výzdobou připomínající svými tvary květák nebo mýdlovou pěnu. Spodní patro tvoří strmě klesající chodby uzavřené vodou. V hloubce 37 metrů se nachází jezerní dóm s 8 m hlubokým jezerem.

Večerní prohlídky jeskyně Na Turoldu při svíčkách

Jeskyně je otevřena od května do října a pohodlně se k ní dá dostat po červené turistické značce procházející přes Pavlovské vrchy. Vrch Turold se nachází v CHKO Pálava. V okolí se nachází několik dalších jeskyní – Pod vrcholem, Desetimetrovka, Damoklova jeskyně a Liščí díra.

Kde: U Lomu, Mikulov

Vstupné

Plná cena: 100 Kč
Snížená cena: 80 Kč
Dětská cena: 60 Kč

 Příplatky:

Foto a video za 40 Kč (včetně mobilů). Fotografie, videa či filmy nesmí být pořizovány pomocí stativu a použity pro komerční účely bez souhlasu SJ ČR.

Rezervace pro hromadné skupiny je možné dohodnout telefonicky na čísle: 519 321 718, (607 202 861 = vedoucí)

Mimořádná prohlídka mimo otevírací dobu je možná pouze po předchozí dohodě se správou jeskyně, pokud to provozní podmínky dovolí. Skupinu musí tvořit minimálně 10 platících osob se 100 % příplatkem na každou osobu.

Více informací naleznete na www.caves.cz