Až do konce ledna 2018 mají všichni návštěvníci a obyvatelé naší metropole možnost zhlédnout výstavu s názvem Fenomén Masaryk, kterou uspořádalo Národní muzeum v Praze.

Kdy: 8. listopad 2017 – 18. prosinec 2017

V rámci výstavy proběhne bohatý doprovodný program:

Výstava Fenomén Masaryk v Praze – doprovodný program

8.11.2017 od 18 hodinFenomén Masaryk: přednáška hlavního autora výstavy – Tatíček nebo první český feminista? Největší Čech nebo „ohavný zrádce národa“? Zakladatel státu nebo rozbíječ monarchie? Individualista nebo vůdce milionů? Tomáš Masaryk. Tomáš Garrigue Masaryk.

15.11.2017 od 18 hodinOldra Sedlmayerová – T. G. Masaryk
Diskusní večer s autorem nejnovější publikace na téma osobnosti Oldry Sedlmayerové Petrem Zídkem, autorem čerstvé knihy Utajená láska prezidenta Masaryka. Ve středu pozornosti bude samozřejmě její vztah s TGM. Pohled na život ženy v první polovině 20. Století, soukromý život TGM a jeho vztah k ženám. Prolínání soukromého a veřejného. Další osudy Oldry Sedlmayerové po smrti TGM.

22.11.2017 od 18 hodin Fenomén Masaryk: přednáška hlavního autora výstavy – Tatíček nebo první český feminista? Největší Čech nebo „ohavný zrádce národa“? Zakladatel státu nebo rozbíječ monarchie? Individualista nebo vůdce milionů? Tomáš Masaryk. Tomáš Garrigue Masaryk.

Výstava Fenomén Masaryk v Praze – doprovodný program

29.11.2017 od 18 hodin – Masaryk a Slováci – Tomáš Garrigue Masaryk byl jedním z mála českých politiků, kteří věnovali již před rokem 1914 pozornost Slovensku. Zahrnoval Slováky do svých politických plánů, byl v kontaktu se slovenskými politiky. Masarykova rodina jezdila na Slovensko na dovolenou již před první světovou válkou. Sám Masaryk se považoval za moravského Slováka. Dokázal však být vůči slovenským politikům i kritický. Po roce 1918 byl na Slovensku také uctíván, byť zejména katolická slovenská politika mu vyčítala jeho špatný vztah k církvi. Masaryk Slovensko znal a vnímal, i po roce 1918 tak byl jistou výjimkou mezi sebezahleděnými českými politiky.

6.12.2017 od 19:37T. G. Masaryk a hudba jeho doby – Hudba a první republika k sobě neodmyslitelně patří. Jaké interprety znáte? Na jaké písničky si vzpomenete, ze starých filmů, z divadelních představení? První republika nejsou jen šlágry o lásce, je to i tvrdá kritika tehdejších (nejen) politických poměrů. Přijďte se něco dozvědět, připomenout, poznat a také se pobavit. T. G. Masaryk se mimo jiné totiž také rád smál. Vstupné 50 Kč.

13.12.2017 od 18 hodinPrvní rodina nové republiky – Nejen Tomáš Garrigue Masaryk, ale celá jeho rodina, tvořily reprezentaci nového státu. Přednáška se zaměří na role „rovní rodiny“, osobnost Charlotty a její vnímání. Vyzdvihne i klíčovou úlohu Alice Masarykové v oficiálním životě i v blízkosti TGM a chránění jeho obrazu. Věnovat se také bude Janu Masarykoci v diplomatických službách. Jak na Masarykovu rodinu pohlížela veřejnost?

Výstava Fenomén Masaryk v Praze – doprovodný program

18.12.2017 od 18 hodinHradní fotoarchiv: První republika v obrazech
Přednáška na téma Hradního fotoarchivu se budě věnovat jak samotnému velmi zajímavému fondu, který nám dokumentuje fungování a proměny Hradu, ale především jeho proměnám v letech 1918–1933. Hradní fotoarchiv obsahuje téměř sedm tisíc unikátních snímků a dokumentuje jak architektonické změny, tak události spojené s výkonem nové funkce prezidenta. Pozornost bude při přednášce věnována i osobní roli Tomáše G. Masaryka, který sám inicioval pořízení řady snímku, aby byla veřejnost aktuálně informována o činnosti prezidentského úřadu.
Vstupné 50 Kč.

Kde: České muzeum hudby, Karmelitská 1, Praha 1

 

Více informací naleznete na www.nm.cz