Muzeum v Kyselce se zapojí do Festivalu muzejních nocí a uvede výstavu kostýmů ze seriálu Já, Mattoni. Pro veřejnost se výstava s názvem Já, Mattoni otevře 19. května v rámci zapojení muzea do Festivalu muzejních nocí a navštívit ji bude možné až do konce sezóny, tedy října či listopadu 2017.

Kdy: 19. květen 2017 – 31. říjen 2017

Výstava Já, Mattoni v Muzeu stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Mattoni Muzeum v obci Kyselka na Karlovarsku se letos poprvé připojí k Festivalu muzejních nocí. Ten třináctým rokem prezentuje činnost kulturních institucí po celé České republice a letos bude probíhat od 19. května do 10. června. V Mattoni Muzeu bude v rámci festivalu ke zhlédnutí unikátní výstava kostýmů ze seriálu Já, Mattoni. Po celý první festivalový víkend bude navíc vstup do muzea zdarma a rozšířená otevírací doba do 19:00 hodin.

Stálou expozici Mattoni Muzea doplní od 19. května jedinečná výstava kostýmů z historického seriálu České televize Já, Mattoni. Autorka originálních kostýmů Andrea Králová vybrala na výstavu z fundusu České televize dvanáct dobových oděvů, které se objevily přímo v seriálu. Ty odpovídají období šedesáti let života Heinricha Mattoniho – zdatného karlovarského byznysmena od poloviny 19. století do roku 1910. Výtvarnice Veronika Kudláčková, spoluautorka stálé expozice, do nich oblékla upravené figuríny a doplnila tak klasickou expozici muzea dobovými návštěvníky. Pozorný divák v nich může poznat postavy seriálu. Atmosféra výstavy přenese fanoušky časů minulých do tří různých módních období, na jejichž pozadí se seriál odehrává – biedermeier, turnýra a secese.

Výstava Já, Mattoni v Muzeu stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Historickým motorákem na počátek 19. století

Na výlet do minulosti v Mattoni Muzeu se milovníci historie mohou od 1. července vydat také po nově obnovené železniční vlečce Vojkovice – Kyselka. Pro letošní sezónu se totiž České dráhy a Karlovarské minerální vody domluvily na provozu pravidelného vlakového spoje z Karlových Varů do Kyselky. Historický motorový vůz nazývaný železničářskou hantýrkou „singrovka“ bude vyjíždět každou sobotu po dobu letních prázdnin. První zkušebně-prezentační jízda se uskuteční už 27. května v rámci tradičních Kyselských slavností.

Stálá expozice muzea

Výstava Já, Mattoni v Muzeu stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Stálá výstava v Mattoni Muzeu nabízí řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných staveb. Součástí muzea jsou ale i interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem. V muzeu nechybí ani rozsáhlá sbírka historických lahví na minerální vodu nebo sbírka etiket, zdobící lahve Mattoni v minulosti i současnosti.

Unikátem vztahujícím se k regionu je pak originální hodinový stroj z 16. století z věže kostela v Radošově, dnešní součásti obce Kyselka.

Kde: Kyselka č.p. 64, Löschnerův pavilon, Kyselka

Vstupné

Výstava Já, Mattoni v Muzeu stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Plná cena: 80 Kč
Snížená cena: 60 Kč
Rodinné vstupné: 200 Kč
Nutná rezervace pouze pro skupiny nad 15 osob.

Otevírací doba

Duben – Říjen: 09:00 – 17:00 hodin

Více informací naleznete na www.faktaokyselce.cz a na www.mattonimuzeum.cz