DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypíná na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Krom zbytků středověkého hradu tu lze obdivovat i nádherné výhledy do Pojizeří.

Na sedmi pískovcových blocích, které se tyčí 86-141 metrů nad údolím před několika sty lety vybudován skalní hrad, který až do bitvy u Lipan obývali husité. O hradu a jeho majitelích se nedochovaly žádné písemnosti. Dle nálezů zejména keramiky lze usuzovat, že hrad vznikl ve 12.–13. století. Pravděpodobně byl opuštěn a později znovu obnoven v letech 1425–30. Protože část zdejšího kraje byla v době husitských válek ovládnuta husity, předpokládá se, že za obnovením skalního hradu stojí právě oni. Této hypotéze ovšem odporuje katolická kaple, která je skály vytesána a kde se konaly bohoslužby. Brzy po ukončení husitských válek byl hrad opuštěn a zanikl.

Celá stavba byla důmyslně postavena a zcela využívala terénních podmínek tak, že se stala nedobytnou. Dřevěné stavby na skalních blocích byly propojeny mosty, schodišti a ochozy. Dochovaných 18 světniček a 6 chodeb tesaných ve skále bylo doplněno dřevěnými nástavbami a palisádami. Vznikl tak obranný systém doplněný obytnými místnostmi, modlitebnou, věznicí i strážnicí, z údolí krytý přirozeným porostem.

V současné době je tato bývalá pevnost jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje, protože nabízí úchvatné výhledy do nádherné krajiny Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Z vyhlídek je možné spatřit širokou část severních Čech od hradu Bezděz, přes lesnatou oblast Klokočky a Ralska k hřebenu Jizerských hor a Krkonoš.

Užijte si přírodu a krásy kolem

Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický hrad, ale jen zbytek skalního hradu, neprobíhají zde žádné komentované prohlídky ani akce. Zato existuje spousta možností výletů a zážitků v okolí. Český ráj se stal místem natáčení některých pohádek a filmů.

Úžasná a i nenáročná je trasa, kde navštívíte jak Drábské vesničky, tak hrad Valečov a může jít o její kratší varianty 8 km nebo si ji můžete prodloužit o dalších 8 km a dojít až do Mnichova Hradiště.

Pokud přijedete autem, můžete ho nechat na parkovišti v Dnebohu a odtud se vydat po modré až k Drábským vesničkám, prohlédnout a prozkoumat je a pokochat se krásným výhledem do okolí. V lesích kolem se natačátely některé záběry do známého filmu Jana Svěráka „Kuky se vrací“.

Odtud lze pokračovat po červené až na hrad Valečov. Pod tímto hradem si projdete skalní byty, které byly původně zimním táborem husitských vojsk a poté v nich až do 19.století bydlely celé rodiny. Na hradě Valečov se natáčely pohádky Lotrando a Zubejda a Rumpicimprcampr, takže se vám klidně může zdát povědomý. Po návštěvě Valečova se můžete buď vydat po modré zpátky do Dnebohu nebo jít až do Mnichova Hradiště.

Kombinací pěších výletů je mnohem víc a záleží jen na vás, kolik máte času a jak jste fyzicky zdatní a rychlí. A co všechno ještě stojí za to vidět v nejbližším okolí? Například hradiště Klamoma – pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu, Studený průchod – puklinu ve skále, kde je velmi zima i v létě,

Příhrazské skály – skalní město s bizarním skalním útvarem Kobylí hlava, Hynštu – torzo bývalého hrádku, který v 17.stol. sloužil jako modlitebna českých bratří a zastavit se po cestě v restauraci Krásná vyhlídka, odkud uvidíte největší rybník Českého ráje Žabakor.

Český ráj nabízí jednu z nejhustěji značených sítí cest v České republice. Jsou tu stovky kilometrů značených turistických tras, které protkávají region křížem krážem.

Památky, zážitky i relaxace

Oblast Českého ráje a okolí Drábských vesniček je bohaté nejen na přírodu a úžasné scenérie, zříceniny hradů a s tím spojenou turistiku a putování, ale také na historické a kulturní památky, zážitky a zábavu nebo sport a relaxaci.

Vzhledem k tomu, že Český ráj je rozsáhlý a každý návštěvník má jiný čas na návštěvu a možnost přesunovat se, uvádíme některé typy, co stojí za to vidět, když už budete na Drábských vesničkách.

Pokud jste spíše zaměřeni na poznávámí kulturních památek a zajímavostí, kromě množství hradů a tvrzí na skalních masívech, navštivte také hrad Trosky, Kost, Valdštejn nebo Hrubý Rohozec na Turnovsku, Humbrecht u Sobotky nebo zámky Sychrov a Mnichovo Hradiště nebo Staré Hrady u Jičína nebo Dětenice. Do muzeí a na prohlídku měst se můžete vydat do Jičína, Turnova nebo Mladé Boleslavi.

Pro zážitkáře a rodiny s dětmi je připraveno mnoho pravidelných akcí, hlavně v období letních prázdnin, ale i po celou sezónu hradů a zámků a i o vánočních svátcích. Raději pohádky, kejklíře, šermíře nebo třeba sokolníky? A co divadlo a hudba všech žánrů? A nebo třeba jarmarky se zábavou, ochutnávkami skvělé dobové kuchyně, pivem, vínem? Nebo třeba neckyáda a různé soutěže pro děti i dospělé? Nebo raději staročeské řemeslnické trhy nebo svatováclavskou jízdu? Je toho opravdu tolik, že to nelze vypsat do jednoho příspěvku.

Na své si přijdou i příznivci sportů nebo relaxace. K úžasným adrenalinovým zážitkům pro dospělé patří sjíždění Jizery na raftech a kánoích z Malé Skály do Turnova. Pro milovníky výšek je tu lezecká dráha na Malé Skále a co teprve horolezci. Český ráj je pro ně doslova a do písmene rájem. Asi nejoblíbenější aktivitou návštěvníků v posledních letech je cykloturistika. Desítky a stovky cyklistů na stezkách v celém kraji jsou toho dokladem.

Český ráj nabízí vhodné podmínky i pro rybolov. Ale i pro další sporty, jako je golf či tenis, je zde vytvořeno kvalitní zázemí. Na nejvyšším vrcholu Českého ráje, hoře Kozákov, můžete provozovat i paragliding. A pokud nebude zrovna počasí na to si zasportovat venku, k dispozici je množství sportovních hal, stadiónů nebo třeba krytých bazénů.

Jak se tam dostaneTE?

Autem

Od Prahy: po D10 a E65, vzdálenost 81 km

Od Hradce Králové: po silnici 35 a 16, vzdálenost 78 km

Od Teplic: po D8 a silnici 16, vzdálenost 135 km

Vlakem nebo autobusem

Ze všech směrů do Mnichova Hradiště buď autobusem nebo vlakem a potom do části Dneboh.

Turistické cesty

Z Dnehobu od parkoviště se dostanete ke světnicím po modré. Druhá cesta na Drábské světničky je od penzionu Krásná vyhlídka, po červené, nedaleko vrchu Mužský, kam vyjedete po silnici, která vede z Bosně přes Zásadku.

Cyklotrasa

Nedaleko dole pod kopcem vede cyklostezka

Drábské světničky