ZÁMEK HRÁDEK U NECHANIC

Neogotický zámek Hrádek u Nechanic, vzdálený asi 11,5 km od města Hradec Králové, byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů kolem poloviny 19.století.

Pokud Vám zámek nápadně připomíná zámky v Anglii, vězte, že to není náhoda, protože jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt anglického architekta E.Lamba ve stylu tudorské gotiky.  Okolí zámku bylo současně s výstavbou upraveno jako anglický park. V části vznikla též obora a bažantnice. Původně měl park rozlohu 29 hektarů, dnes je to pouze 18. Vstupní část parku je tvořena lipovou alejí.

Jedna pikantnost z interiéru. Bývalou Letní jídelnu zdobí mimo jiné portréty císaře Leopolda I. a jeho manželky Eleonory Magdaleny Falcko-Neuburské. V 17. století byl tento pár pokládán za nejošklivější v Evropě.

V roce 1995 zde bylo vybudováno golfové hřiště s 9-ti jamkami, což už určitě potěší milovníky tohoto sportu. Kromě hřiště zde najdete i tréninkové centrum pro začínající golfisty.

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple).

Zámek a jeho park jsou často využívány filmovými štáby jak z Čech, tak zahraničí pro natáčení. Může Vám být například povědomý z pohádky Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky, ze zahraničních Kronika mladého Indiana Jonese, Z pekla s J.Deppem nebo ze Svěrákova Tmavomodrého světa.

Tento romantický areál si také často vybírají páry pro uzavření sňatku jak civilního v Rytířském nebo Zlatém sálu nebo venku nebo pro církevní obřad v Kapli Sv.Anny.

Jak se bydlelo šlechtě a jiné prohlídky

Na zámku máte možnost si vybrat jak z pravidelných prohlídkových okruhů, tak z těch netradičních nebo chcete-li mimořádných.

První dva jsou si velmi podobné a zaměřené na to , jak zde bydlela šlechta za jejich pobytu v 19.století. První, zhruba 45-minutový okruh, se jmenuje Lesk a sláva Harrachů  a zaměřuje se na společenský život tohoto rodu. Budete se moci projít po reprezentačních sálech v přízemí zámku. Přes vstupní halu se podíváte do Rytířského sálu. Tento impozantní sál je věnován nejvýznamnějším členům rodu a jeho historii. Největší a nejkrásnější zámeckou místností je Zlatý sál. Jeho pojmenování je odvozeno od unikátních zlacených kožených tapet na stěnách, vyrobených v 17. století v Belgii.  Dále zavítáte do Mühlgrubského salonu, jídelny, herny, knihovny, spatříte také Dubové schodiště, Kancelář správce, nahlédnete do sakristie, Kaple Sv.Anny  a do haly před kaplí.

Ve druhé, hodinové prohlídce, už nahlédnete do soukromého života šlechty a jak to vypadalo přímo v jejich ložnicích. Projdete si apartmá hraběte i hraběnky se vším příslušenstvím, dětský pokoj, pokoje komorné , Obrazárnu s letní jídlenou, Pokoje pro hosty, rodinné pokoje, Lovecký salon, Kancelář správce a mnohem více…

Speciální prohlídka je připravena pro ty, kdo mají rádi výšky a vyhlídky. Jedná se o 30-ti minutovou návštěvu dominanty zámku, Hodinové věže, která je vysoká 26 m a pokud zvládnete vystoupat všech 138 schodů a bude příznivé počasí, z ochozu se můžete pokochat pohledem nejen na krásu parku a okolí, ale možná uvidíte i blízké Trosky a liberecký Ještěd.

Jen před nedávnem byla zpřístupněna zcela ojedinělá část zámku a to jeho provozní část ve sklepích. Půlhodinová prohlídka Zámecké sklepy Vám umožní si prohlédnout technické vymoženosti jako původní kotel z 19.století nebo elektrické rozvody z roku 1914.

A je pamatováno i na děti. V průběhu letních prázdnin mají hravou formou možnost poznat zámek a jak se na něm žilo za doprovodu osoby nejpovolanější a to samotné hraběnky. Prohlídka je určena dětem již od 4 let a pozor!! Dospělí mohou na prohlídku POUZE za doprovodu dětí!

Krásné adventní období přímo vybízí k něčemu speciálnímu na tomto romantickém zámku. Přijeďte se podívat na adventní prohlídky vánočně vyzdobeného zámku. A nejen to, ale kuchařky vám uvaří anglický punč, kávu a čaj v zámecké kuchyni. Připraven je i prodej vánočního cukroví, perníčků, vánočních ozdob, drobných dárků a suvenýrů. V hale před kaplí pak prodej adventních věnců, svícnů a dalších vánočních radostí.

V období Velikonoc budete na velikonočně vyzdobeném zámku seznámeni s historií Velikonoc, s jejich zvyky a tradicemi. Dozvíte se, jak se vypočítá  datum jejich slavení, seznámíte se s technikou zdobení vajíček, významem dnů svatého týdne a dalšími zajímavostmi týkajících se těchto nejstarších křesťanských svátků. Během této akce je otevřena zámecká kuchyň, kde můžete ochutnat originální sváteční zámecký likér.

Kam v okolí

V bezprostřední blízkosti zámku se nachází kostel Sv.Jiří, který má také spojitost s rodem Harrachů, i když yl pravděpodobně postaven už ke konci 14 stol. Byl totiž Harrachy obnoven po jeho zničení. Na vnější straně kostelních zdí je umístěno několik náhrobníků, z nichž nejstarší jsou z  let 1518, 1521 a 1610.

Asi 2 km od Hrádku, v obci Libčany najdete malý zámeček, původně tvrz, kterou také získal rod Harrachů. Tvrz byla , bohužel, velmi necitlivě přestavěna za komunismu, proto zde nelze očekávat žádný architektonický zázrak.

Dalším zámkem, kerý v roce 1879 koupil Jan Harrach najdete 3 km od Hrádku v obci Dolní Přím. V objektu se dnes nachází obecní úřad, knihovna a dokonce byty. Proto ho lze spíše obdivovat jen zvenčí.

Zajímavým místem v samotné obci Nechanice je tvrziště kruhového tvaru se třemi příkopy při řece Bystřici. Pochází ze 13.století a opuštěno bylo v 16.století. I když bylo zemědělskými pracemi v 19. a 20.století poškozeno, je ještě stále patrné.

Snad povinnou zastávkou na výletě po tomto kraji je památník bitvy u Hradce Králové ve Chlumu. Byl postaven na místě bojiště, kde se 3.7.1866 odehrála prusko-rakouská bitva. Nachází se zde válečné muzeum, kostnice a zbytky dělostřeleckých okopů. Každoročně se k výročí konají vzpomínkové akce a rekonstrukce bitvy.

Pro příznivce aktivního odpočinku, pěší turistiky a cykloturistiky je k dispozici mnoho turistických tras nebo cyklostezek.

Na Hrádek nejen za golfem

Jaký by to byl zámek a park anglického stylu bez golfového hřiště? To místní zde bylo vybudováno v roce 95.

Se svými 9 jamkami s celkovým parem 66 a díky své poloze ve staletém zámeckém parku, nabízí svým návštěvníkům mimořádný zážitek. V blízkosti hřiště se nachází tréninkové centrum. Driving range nabízí 20 odpalovacích stání pro trénovaní odpalů. Pro trénink krátké hry slouží tříjamkový Putting greenChipping green se čtyřmi jamkami a Training bunker. V prostorách zámeckého parku je umístěna Pitching area na trénink krátkých přihrávek do vzdálenosti cca 80 metrů od greenu.

K dispozici Vám budou PRO trenér a cvičitel golfu a v nabídce je, samozřejmě, množství kurzů jak pro začátečníky tak pokročilé.

Zámek a jeho park si také vybral každoročně v květnu ke svým manévrům Historický C. a K. Řadový pěší pluk č.18. Přijďte se podívat a zavzpomínat s nimi na válečný rok 1866 a bitvu u Hradce Králové. Na své si přijdou nejen muži a kluci, ale celá rodina. Už ráno lze shlédnout nástup jednotek v zámeckém parku, cvičení povelové techniky, komentované bojové ukázky až do slavnostního pochodu všech jednotek a prohlídku zámecké expozice v dobových uniformách.

A nejen to. V celém areálu je mnoho atrakcí jako např. dětská střelnice, výstavka zbraní, uniforem a výstroje, možnost vyzkoušet ovládání a střelbu z předovky Lorenz 1854, polní kuchyně, harmonikář…

Pokud zámek navštívíte na konci prázdnin o víkendu v rámci celonárodní akce Hrádkozámecká noc, budete přivítání přípitkem a drobným občerstvením, prohlédnete si reprezentační prostory bez průvodce, v zámecké kapli Sv.Anny se můžete zaposlouchat do hudebního nokturna s harmoniem a poslechnout si výklad o tomto pozoruhodném nástroji z 19.století.

Pro milovníky klasické a romantické hudby je o červnovém víkendu připraven festival Romantický Hrádek. Uslyšíte díla hudebních mistrů v podání jak našich, tak zahraničních umělců. Festival probíhá v reprezentačních prostorách zámku.

Ve stejný měsíc o Svatojánské noci můžete přivítat léto v kouzelném večerním prostředí zámku za doprovodu knížecí rodiny a služebnictva.

A máme tu letní prázdniny. A hned na jejich začátku něco pro mlsouny, kteří mají rádi med. Především pro rodiče s dětmi je pořádán Medový festival, kde je připraven zábavný a poučný program o včeličkách, medu a vše kolem něj. Nechybí ani speciality z medu jako třeba kuřátko na medu nebo medová zmrzlina. Ochutnat lze také regionální speciality a ukázky řemeslné výroby. Pro děti je připraven další program se zvířátky a dospělí si mohou pochutnat na medovém pivu. O zábavu se starají hudební skupiny.

V prostorách zámku také probíhají další akce , které nemají pravidelný ráz, koncerty, výstavy, atd.

 

 

Zajímavou technickou památku najdete u obce Komárov vzdálené asi 7 kilometrů od zámku Hrádek. Jedná se o akvadukt vybudovaný na počátku 50.let minulého století v rámci regulačních úprav říčky Bystřice. Akvadukt převádí tok Bystřice přes Bašnický potok.

Pro milovníky sakrálních staveb je možnost navštívit až snad nepřeberné množství kostelů a farností. Pro ty, kteří jsou obdivovateli židovské kultury, doporučujeme návštěvu Nového Bydžova, zdejší synagoga je jednou z mála dochovaných pozůstatků židovské čtvrti, která byla r.1901 zničena požárem. V obci je také třetí nejstarší židovský hřbitov v Čechách. Na jiné straně města byl roku 1885 založen nový.

Vynechat byste rozhodně neměli Hradec Králové. Kromě historických památek a krásné architektury tohoto příjemného města nabízí město bezpočet kulturního i sportovního vyžití. Uvádíme alespoň 2 tahouny, které stojí za to na rodinném výletě navštívit a to Muzeum východních Čech a každopádně si nenechte ujít proslulé Obří akvárium.

V muzeu lze shlédnout jak dlouhotrvající expozici, tak se tam pořádají akce na různá témata s interaktivním zapojením hlavně dětských návštěvníků. Aktuální program je nejlépe konzultovat na webu muzea.

Obří akvárium v Hradci je největším sladkovodním akváriem v České republice. Kromě samotného akvária s podvodním tunelem a deštným pralesem je volně přístupná i kavárna Piraň, odkud lze pozorovat dravé piraně. Vybrat si také můžete z celé řady zážitkových programů. Obrovské lákadlo především pro děti.

 

Služby

Služby, které jsou k dispozici:

  • Bezbariérový přístup
  • Parkoviště před zámkem
  • Škola golfu
  • Suvenýry
  • Rezervace
  • Pronájem prostor
  • Svatby
  • Noční prohlídky
  • WC

Jak na Hrádek?

Autem –               od Prahy: po dálnici D11, na 76. kilometru (sjezd Dobřenice) odbočit na silnici 323 směr Nechanice. V obci Kunčice doprava na Hrádek a dojedeme k parkovišti přímo před zámkem.

Od Liberce: po silnici č. 35 směrem na Hradec Králové, za Hořicemi po silnici  323 doprava směr Nechanice. Odtud do Kunčic, kde se odbočí doleva na Hrádek a odtud dojezd  k parkovišti přímo před  zámkem.

Z Moravy: Nejprve dojedeme do Hradce Králové, poté do Nechanic a Hrádku

Autobusem –   přímým z Hradce Králové. Autobusy směr Nechanice nebo Myštěves odjíždějí z autobusového nádraží Koruna .Zastávka Hrádek, zámek je pak přímo před vstupem do zámeckého parku a u východiště turistických tras

Vlakem             –  do Hradce Králové, poté autobus viz výše

Na kole             –  Lehce zvlněný, nenáročný terén v okolí Hrádku u Nechanic je ideální pro cyklisty. K zámku se dostanete po cyklistické trase č. 4200, která zde končí. V Roudnici (asi 6 km na jih) ji křižuje cyklostezka č. 4199, vedoucí směrem k Hradci Králové (v obci Praskačka se na ni napojuje trasa č. 4198). Cyklistická stezka pokračuje dále na jih, kde je region protkán několika trasami. Nejjednodušší je cesta doLázní Bohdaneč, odkud je to nedaleko do Pard

Hrádek u Nechanic