HRAD KOST

Gotický hrad Kost se nachází v půvabné krajině Českého ráje, v části obce Libošovice, okres Jičín, jen několik desítek metrů od pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje.  Jedná se o nejzachovalejší gotický hrad v České republice a je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo.

Zajímavostí je, že jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu (srovnatelný např. hrad Okoř u Prahy). Jeho původ se datuje až do 14.století, kdy byla zbudována na popud Beneše z Vartenberka malá dřevěná tvrz s obrannou kamennou věží. Tato věž s lichoběžníkovým půdorysem sloužila k ochraně před salvami z děl obléhatelů.

Za monstrózní siluetou hradu se schovává Lobkovický a Bibrštejnský palác, Vartemberský palác, Šelemberský palác, již zmiňovaná obranná věž, mučírna a kaple Sv.Anny.

Ze všech tří stran byly kolem hradu kdysi vybudovány tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí, z nichž první dva se zachovaly dodnes.

Jako mnoho jiných šlechtických sídel hrad Kost zažil svou dobu slávy i úpadku. Nějaký čas sloužil dokonce i jako sýpka a stavba chátrala. I když se z jeho původního vybavení zachovalo jen málo, je i přesto plný zajímavých exponátů. Jak detaily historie, tak interiéry a exponáty si prohlédnete přímo na hradě, ale zde bychom chtěli zmínit alespoň některé z kuriozit, které na hradě najdete.

Hned na prvním nádvoří stojí funkční replika katapultu a v mučírně pak kopie gilotiny, na které se popravovalo ještě za první republiky a protektorátu. V roce 2005 ji využili američtí filmaři, kteří na Kost přijeli natáčet scény do Hanibala. Další zvláštností je kulaté okno s dvojitým trychtýřovitým tvarem ve Vartemberském paláci. V tomto paláci je také vystaven obraz opředený tajemstvím. Jedná se o ženský portrét provrtaný kulkou. A ještě tam visí další obraz, který si zaslouží pozornost. Je na něm nejslavnější příslušník rodu Kinských – Štěpán. Ale historky, které se k portrétům váží už se dozvíte přímo od průvodce…

Pro svou specifickou krásu a majestátnost si ho volí mnoho párů jako místo pro svůj vstup do života, ať už ve společenských sálech hradu, na jeho nádvořích nebo v zahradě u Bibrštejnského paláce.

 

Co je za zdmi hradu

Pokud se tedy rozhodnete tento překrásný gotický skvost navštívit, máte na výběr ze 4 pravidelných prohlídkových okruhů, z nichž jeden je určen dětem.

První okruh s názvem Rodina Kinských v Čechách, který trvá asi 60 minut vás zavede do hradních paláců. První z nich Lobkovicův je sídlem kanceláří a bytů správy hradu. Shlédnete také zbrojnici s kolekcí pušek, pistolí a zbraní a jak bydlela rodina Kinských a seznámíte se s její historií. V rámci tohoto okruhu také navštívíte všechna hradní nádvoří, kapli sv. Anny a černou kuchyni.

Druhý okruh, který se jmenuje Mučírna trvá také přibližně hodinu. Seznámíte se v něm s historií hrdelního práva a soudnictví v Čechách v 16.-18.století a navštívíte hradní sklepení se středověkou mučírnou s gilotinou, pranýřem i španělskou botou. Dostanete se i do bývalé hospody na hradě, která tu fungovala ještě v 17.století a zavítáte také do spodního patra Bílé věže.

Třetí prohlídkový okruh je vlastně zkrácená bezbariérová verze předešlých, ve kterém lze navštívit pouze hradní nádvoří a kapli Sv.Anny. Trvá jen 30 minut a je přístupný pouze v v průběhu letních prázdnin.

A konečně čtvrtý okruh určený pro menší děti s názvem Z pohádky do pohádky. princezna Karolína provede vás a vaše děti hradem, během 35 minut navštívíte hradní nádvoří, kapli a komnatu princezny a představí vám pohádky z Kosti a okolí.

Kromě pravidelných prohlídek jsou pro vás připraveny i ty netradiční. O Velikonocích, v době nejdůležitějších křesťanských svátků, si můžete hrad prohlédnout s velikonoční výzdobou a přizpůsobeným výkladem.

Na hradě můžete zažít i noční prohlídku paláců, interiérů, černé kuchyně a dokonce i mučírny v rámci celonárodního projektu Hradozámecká noc poslední srpnový víkend.

V období Vánoc až do Silvestra máte možnost hrad navštívit a nechat se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc.

Rádi se bojíte a jste součástí příběhů? pak právě pro vás je určena opravdová lahůdka. Prohlídka nazvaná Mučírna s katem Heřmanem. Jedná se o interaktivní 50-ti minutovou prohlídku v rámci projektu otevřte 13.komnatu. Bližší info najdete na www.otevrte13komnatu.cz/rezervace-prohlidky.html.

Český ráj a okolí

Kam jinam po návštěvě hradu a podhradí než na výlet po Českém ráji.

Samotný hrad Kost dominuje malebnému údolí Plakánek, které je přírodní rezervací a jednou z nejhezčích částí chráněné krajinné oblasti Český ráj. Délka naučné stezky Plakánek je 10,5 km a není nijak náročná, vede převážně údolím nebo jen opravdu mírně zvlněnou krajinou, proto je vhodná i pro rodinné výlety s dětmi. Uvidíte na ní nejen překrásnou flóru a faunu, ale i lidovou architekturu nebo šlechtická sídla.

Na stezku můžete nastoupit pod Kostí, ale jejím výchozím bodem je Humprecht v obci Sobotka. Stojí zde krásný zámeček ze 17.století obklopený orchidejemi. A co dál na stezce uvidíte? Překrásnou vesnici Nepřívěc s kostelíkem, roubenkami a zvonicí, ve které se zastavil čas, krajinu Sobotecka s lukami, na které se vrátily křepelky, údolí Plakánek s neopakovatelnou přírodou, Pilský rybník, studánku Roubenka, Poráň – nejstarší archeologickou lokalitu v Českém ráji, lomy s pískovcem, malebnou vesnici Vesec s roubenkami s tzv,záklopy.

Pokud si raději zvolíte návštěvu hradů a z Kosti byste se chtěli vydat na další, vězte, že možností je několik. Už jsem se zmínili o zámečku Humprecht, který je vzdálen od Kosti pouhé 4 km, takže je možné ho navštívit během jednoho dne bez zbytečného stresu.

O něco dále od Kosti leží další hrady, ale většinou se jedná o 10 km vzdálenosti v ne příliš náročném terénu. Po zelené nebo modré se dostanete k zámku na skalách Hrubá Skála, přičemž procházka Hruboskalským údolím patří k tomu nej…co Český ráj turistům nabízí. Hrad má věž, která je přístupná a jsou z ní jedinečné výhledy na nádherné skalní město s Troskami.

Další hradní zastávkou v Českém ráji je zřícena Trosky, vzdálena od Kosti také asi 10 km. Trasy k ní vedou dvě, proto záleží na tom, jak se cítíte fyzicky zdatní a kolik máte času. Trosky jsou vyhledávaným cílem turistů i pro svůj krásný výhled do okolí.

Nejstarším hradem v Českém ráji je Valdštějn a jeho vzdálenost je od Kosti 10 -16 km, záleží na tom, kudy se vydáte a je spíše pro ty zdatnější, protože trasa je náročná. Po cestě si můžete zajít i na Hrubou Skálu a projít si skalní město. Historie tohoto hradu sahá až do 13.století a je velmi pohnutá. Valdštejn se stal poutním místem a je velmi vyhledáván pro svou romantickou atmosféru ruin, obklopených skalami a lesy.

Po červené a následně zelené se dostanete k poslednímu hradu nebo spíše zřícenině hradu ve skalách – Valečovu. Od Kosti je vzdálen asi 9 km a trasa vede povětšinou zalesněným terénem.

Pro cyklisty, kteří chtějí navštívit Kost a Český ráj na kole, jsou k dispozici jak cyklostezky, tak cesta po silnicích nebo v údolí po lesních a polních cestách.

Mnoho návštěvníků hradu jsou během sezóny a hlavně letních prázdnin rodiny s dětmi, pro které je připraveno v Českém ráji mnoho akcí. Za mnohé vzpomeňme třeba červnový rodinný festival Maloskalská noc na Malé Skále, plný her, soutěží a tradiční neckyády. Při příležitosti zahájení turistické sezóny na Jičínsku Putování za Rumcajsem, Dobový letecký den v Mladé Boleslavi, srpnový Posvícenský jarmark a festival řemesel v Sobotce, v tentýž měsíc Skotské hry na Sychrově, slavnosti slámy Slamák v Radvánovicích, kde jsou připraveny napínavé soutěže na slámě pro celou rodinu a třeba na konci srpna Šermířské loučení s létem na hradě Roštejn.

Kdo má rád spíše města a vyhledává kulturu, muzea a památky, navštívit můžete Jičín, Turnov nebo Mladou Boleslav, kde si určitě každý přijde na své.

Historické slavnosti, rytíři i slackline

Několikrát do roka se na hradě konají pravidelné akce pro potěšení návštěvníků.

V dubnu na zahájení a v říjnu na ukončení sezóny se sejdou na hradě účinkující v dobových kostýmech na slavnosti příznačně nazvané Od gotiky po baroko. Kuchařky připravují a nabízejí k ochutnání v černé kuchyni skvělé koláče, na nádvoří probíhají souboje šermířů a sokolníci předvádějí ukázny svých dravců v akci.

V červenci mají již tradičně svůj sraz na hradě žongléři a kejklíři na Kejklířském festivalu.

Na přelomu července a srpna se sjedou čarodějnice, šarlatáni, mágové, vykladači, léčitelé a další podvodníci na Čarodějnický kongres.  S tajemnými osobami, zahalenými v dlouhých, tmavých róbách nebo otrhaných cárech, se v tu dobu potkáte na každé prohlídce.

Někdy v půlce srpna mají své místo Historické slavnosti. K vidění jsou šermíři, ochutnáte středověkou kuchyni a v komnatách hradního paláce poznáte šlechtický život v dobách renesance. Dozvíte se a dokonce uvidíte, jak vypadala v dávných časech vojenská morálka, své umění předvedou provazochodci, kejklíři a tanečníci při tanečních rejích.

Pro gurmány je otevřena hradní černá kuchyně a když se vám poštěstí, tak vás i nechají vypomoci. Ochutnávka je povinná! A už s plným žaludkem se můžete vydat do hradní kaple, kde zní středověká hudba a zpěvy.

Svůj program už zde má tradičně i Divadlo v Celetné z Prahy. Během sezóny o vybraných víkendech hraje nejen pohádky pro děti, ale i horory pro dospělé!

Víte, co je to slackline? Je to  balancování, chození a skákání na popruhu ukotveném mezi dvěma body. Skoro ke konci sezóny se na hradě Kost sejdou účastníci festivalu z celého světa a předvedou své umění. Je to unikátní akce, která je k vidění jen na hradě Kost.  Pro odvážnější návštěvníky, kteří by si chtěli chození na lajně vyzkoušet, je k dispozici nízká krátká lajna.

Celé léto každý den přesně ve 14.hodin se otvírají brány dobového kolbiště, kde se odehrávají rytířské turnaje na koních. Všichni jsou krásně ustrojení v renesančních kostýmech a přinesou vám zábavu, spoustu legrace i poučení.

Skalní obydlí a psí hřbitov

Je škoda, že většina návštěvníků po návštěvě hradu bere nohy na ramena a vydává se hned někam dál. Málokdo ví, že i podhradí skrývá zajímavosti. Zkuste se tedy ještě na chvilku zastavit a prohlédnout si skalní obydlí Barušky a psí hřbitov.

Opravdu co by kamenem dohodil od hradu se nachází skalní obydlí Barušky. Není přesně známo ani jméno stavitele tohoto obydlí ve skále, ani k čemu objekt původně sloužil. Víme, že patřil vrchnosti a v roce 1881 sem majitelé nastěhovali bývalé zaměstnankyně, které se už nehodily k práci. Podle nich dostalo skalní obydlí jméno. Dvě vdovy, které zde bydlely odsud odešly někdy mezi rokem 1911 a 1918 a nastěhovala se sem početná chudá rodina. Poté, co odešla po 1.světové válce i ona, ztratil objekt obytnou funkci. Pokud přicházíte k obydlí od hradu, objeví se před vámi ruiny domku v celé své kráse. Má celkem pět místností...ale více už prozrazovat nebudeme, stojí za to si ho prohlédnout.

Zrovna tak blízko Kosti je i psí hřbitov, který rovněž chátrá a má tajemnou historii jako Barušky. Sloužil jako pohřebiště pejsků kosteckého panstva. Ještě nedávno byl hřbitov poset měděnými cedulkami se jmény domácích mazlíčků. Bohužel většinu už si odnesli zloději a hřbitov zarůstá…na jeho neopakovatelné atmosféře to však neubírá!

Služby

Služby, které hrad nabízí:

  • Svatby
  • Pronájem prostor
  • Rezervace
  • Suvenýry
  • Parkoviště
  • Restaurace
  • Občerstvení U Rytíře
  • Rodiny s dětmi
  • WC
  • Samostatné prohlídky
  • Noční prohlídky

 

Jak na Kost?

Autem

Od Prahy: rychlostní silnice R10 na Turnov – u Mladé Boleslavi sjezd na silnici 16 směrem na Jičín a potom Kost

Od Hradce Králové: silnice 35 směr Liberec – v Jičíně sjezd na silnici 16 směr Mladá Boleslav – v Sobotce odbočka směr Vesec u Sobotky, Podkost – Kost

Od Liberce: silnice 35 na Turnov a dále na Prahu – u sjezdu Příšovice odbočka na obce Žďár a Skokovy – Kost

Vlakem

Nejbližší stanice je v obci Libošovice (na trati Stará Paka – Mladá Boleslav), proto se musíte dostat do jednoho z těchto měst. Z Libošovic potom můžete přímo po žluté turistické, vzdálenost na Kost jsou asi 2 kilometry.

Nebo oklikou po modré a po červené, ale mnohem krásnější trasou Prokopským údolím.

 Autobusem

Autobusy přímo k hradu nebo do Podkosti a Libošovic jedou z Mladé Boleslavi, Turnova nebo Sobotky. Záleží, v jakou hodinu a ve kterém měsíci. Buď vám zastaví přímo u hradu nebo na křižovatce Pomníky asi 1,5 km uprostřed krásných lesů, odkud  vede k hradu červená značka.

Hrad Kost