Hrad a zámek Staré Hrady najdete ve stejnojmenné malebné obci nedaleko obce Libáň na Jičínsku v Královehradeckém kraji. Tento unikátní renesanční komplex je klenotem mírného údolí na jihu Českého ráje. Gotický hrad s přistavěným renesančním zámkem společně vytváří krásný celek.

První dochovaný písemný záznam o tvrzi pochází ze 14.století, konkrétně z roku 1340. Nebudeme se zde pouštět do podrobného popisu historie, to raději přenecháme zkušenným a informovanějším průvodcům při osobní prohlídce zámku.

Za zmínku ale určitě stojí, že ke konci 16.století zámek s dalším územím připadl vynikajícímu vojevůdci a ekonomovi Albrechtovi z Valdštejna, který zajistil svému panství prosperitu a klidný vývoj. Potom historie pokračovala dál až do dnešního dne, kdy jsou hrad a zámek v soukromém vlastnictví manželů Sukových.

Další zajímavostí je, že zdi zámku jsou zdobené figurálními sgrafiti a sklepení Starých Hradů bylo prohlášeno evropsky významnou lokalitou Natura 2000 kvůli letní kolonii kriticky ohroženého vrápence malého. Každoročně zde přebývá 30–60 samic.

Renesanční komplex Staré Hrady, ale nejenom ten, ale i jeho okolí, je jako stvořený pro rodinnou návštěvu s dětmi. A níže už se dozvíte proč….

Jak se tady žilo za habsburské monarchie?

Zámek nabízí celkem 3 prohlídkové okruhy. Chcete se dozvědět, jak se tady žilo našim předkům? Pro Vás je tedy určen ten první, který je pojmenován „Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I.“ a vede v hradní a zámecké části.

Dozvíte se a i na exponátech uvidíte, jak se žilo našim předkům. Můžete si prohlédnou například, jak vypadaly v té době kupecké krámy, obchod s kávou, co se prodávalo v koloniálech a tisíce dalších exponátů, které dokládají život prostých lidí, měšťanstva a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie.

Nechte se okouzlit a dýchnout na sebe dobovou atmosféru při prohlídce barokní kuchyně, lovecké chodby nebo třeba unikátní ložnice nebo pracovny.

V nejstarší části se pak dozvíte o tajemství templářských rytířů, , kteří tady snad ve 14.století pobývali. Staré Hrady jsou opředeny mnoha pověstmi spojenými s tímto tajemným řádem. Ale nechte se překvapit…

Prohlídka je zakončena ochutnávkou místní lahodné medoviny.

Rytíři,, pohádkové vinobraní i posvícení a mnohem více.....

Návštěva Starých Hradů určitě nekončí jen pohádkovou prohlídkou zámku, ale během roku jsou pro Vás a Vaše děti připraveny další akce.

Během letních prázdnin pořádá pán hradu v jeho gotických zdech jedinečné rytířské souboje v netradičním podání. Čest a síla, trest a právo středověku, hudba, ohně, řemesla, tržiště a dobové pokrmy. Užijte si to s  rytíři, zbrojnoši, kejklíři, jarmarečníky, tanečnicemi, čarodějnicemi, žebráky a různou další sebrankou.

Máte rádi víno a slavnosti s tím spojené? Pro Vás jsou tedy hned dvakrát v roce připraveny slavnosti s vínem spojené. Na jaře v dubnu Valdštejnské slavnosti vína aneb pohádkové vinobraní, kde na hradním nádvoří lze ochutnávat nejlepší vína ze sklepů českých a moravských vinařů. Připravena je dobová kuchyně a vinný jarmark. Po celý den probíhá bohatý program  –  souboje královských mušketýrů, vojenská garda, vinařská klání,  a to vše za účasti mladého pána Albrechta z Valdštejna ve věku jeho deseti let.

V září pak tradiční podzimní slavnosti vína za účasti vévody Albrechta z Valdštejna a jeho družiny. Připraveny jsou ochutnávky vín, dobová řemesla i vinný jarmark. Samozřejmě si na své přijodu i děti při souboji královských mušketýrů či pohádkovém vinobraní.

A co takhle Vepřové hody neboli pohádkové posvícení? V říjnu můžete ochutnat domácí zabíjačku, guláš, jitrničky, jelítka, slivovici, posvícenské koláče a bohatý jarmark. Dále VELKÉ RYTÍŘSKÉ TURNAJE o největší jelito a pohádková překvapení pro děti i dospělé.

O měsíc později kolem svátku Sv.Martina si opět přijdou na své chuťové pohárky. Připraveno je Svatomartinské čokoládobraní – slavnosti mladého vína a čokolády. Prezentují se zde jak mladá svatomartinská vína, tak i přívlastková vína a výběry z hroznů od nejlepších vinařů z Moravy a Čech. Pro děti a všechny mlsaly jsou připraveny v tomto ročním období horké i studené čokolády mnoha druhů, chutí, barev a vůní.  A nejen to, ale i vinný a čokoládový jarmark, dobová řemesla, VELKÉ RYTÍŘSKÉ TURNAJE  na počest SVATÉHO MARTINA a spostu pohádkových překvapení pro děti i dospělé.

A abyste měli vzpomínku na Vaše dobrodružství a návštěvu pohádkového zámku, můžete si zakoupit krásné knížky s pohádkami čaroděje Archibalda, tematická pexesa, omalovánky a pohlednice.

Prohlídky s pohádkovými průvodci

Pohádkové Staré Hrady jsou domovem mnoha pohádkových bytostí – skřítků, strašidýlek a strašidláků, čarodějů různých kategorií a čarodějnic.  Bydlí tu i krásné princezny, umounění čerti, vodníci a vodnice, loupežníci a loupežnice, obr s drakem a další malé či velké, ale všechny stejně důležité, pohádkové bytůstky. A věřte nebo ne, brzy jich tu napočítáte na tři sta padesát!

Nechte se společně s Vašimi dětmi unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Vybrat si můžete buď okruh Zámecké pohádkové sklepení nebo Hradní pohádkovou půdu.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, vězte, že udatný rytíř nebo opravdová princezna vás zavedou do tajemného okruhu Zámecké pohádkové sklepení, kde pilní a šikovní skřítkové Tvoříčci neustále pracují.  Zde našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Navštívíte tu také lesní a ledové království, pohádkovou hladomornu, čertovskou a vodnickou domácnost, rodinku starohradského obra Zelijáše, velkého ochočeného draka Třífrňáka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení. Novinkou jsou Obří smaragdoví draci, kteří vylézají z podzemích katakomb.

A co nabízí druhá možnost? V prohlídkovém okruhu Hradní pohádková půda vás veselá čarodějnice zavede na hradní půdu, plnou krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydleli ji čarodějnice různých kategorií a pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové. U čarodějnice Laterny uvidíte časostroj, který vás vezme zpátky do pohádky, navštívíte strašidláckou kuchyni skřítka Blafuse Šlamastykuse, prádelnu čistotné čarodějnice Furtoperty a mydlírnu  čaroděje Mydlifouse. Na zámku si pak prohlédnete i komůrku kuchařky Magdaleny Háty.  Novinkou jsou v tomto okruhu mocní čarodraci Mocjeďáci.

Ale to není všechno!! Už v předzámčí vás upoutá zvláštní nápis Čarodějná Bestyjola. Tady  starohradské čarodějnice různých kategoríí a kouzlobabky  s láskou pečují o své živé miláčky. Pilně se tu starají o  černé kozy a ovečky, bažanty, hrdličky, ale také o krysáky a  myšáky, šváby,  štěnice a o další zvířátka, havěť a potvůrky.

A i kdyby to Vám bylo málo, můžete například absolvovat rychlokurz létání na koštěti!  Za pěkného počasí Vás mistryně v létání na koštěti nebo sám Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I. naučí, jak správně ovládat čarodějné koště.

Miraculum, za Rumcajsem do Jičína i do ZOO za zvířátky

Vypadá to, že nejen hrad a zámek Staré Hrady, ale i okolí jsou zasvěceny pohádkám a dětem. Na své si přijdou i dospělí.

Spoustu zábavy a dobrodružství zažijete v tematickém parku Miraculum v Milovicích u Nymburka. Vzdálen je asi 35 km od Starých Hradů. Co zde najdete? Pro každého opravdu něco, v letních měsících oázu Vodní svět– nejde zde o koupání, ale spíše hru s vodou, úzkokolejní parní železnici o délce asi 2 km, dřevěný hrad, lanové centrum, obří trampolínu, lesní město a vulkán, mini zoo, obří houpačky, bludiště, pro nejmenší dětskou vesničku prasátka Pigy, amfiteátr, kde probíhají divadelní a jiná představení, tvůrčí dílničky a mnohem více. V případě, že si tady uděláte rodinný den, můžete si na zahradách i ugrilovat.

Vzpomínáte na loupežníka Rumcajse, Manku a Cipíska? Líbí se celé rodině? Potom zajeďte do Jičína vzdáleného od Starých Hradů asi 15 km. Pohádkám o Rumcajsovi jsou věnovány stálé expozice na v prostorách zámku a Valdické brány. Při té příležitosti stojí určitě navštívit zámek a pokud jste na výletě v září, je možné , že zrovna bude probíhat oblíbený každoroční festival „Jičín – město pohádky“, který přináší množství představení, koncertů a aktivit, ale také možnosti výtvarně se projevit.

Skvělý rodinný výlet také nabízí návštěva ZOO v Chlebech, kde nejen můžete obdivovat krásná zvířátka, ale k dispozici je i množství doprovodných aktivit a zážitkových programů jako Den ošetřovatelem v ZOO, Ošetřovatel Ekocentra junior nebo výukových, které jsou určeny pro děti mateřských a základních škol.

Vzhledem k tomu, že jste na návštěvě u vstupu do Českého ráje, bylo by až hříchem neudělat si výlet do okolních Prachovských skal a pokochat se tak krásou okolní přírody. Díky otevřeným náhorním plošinám budete mít možnost vyhlídky a obdivovat místní flóru i faunu, Pokud budete mít štěstí a dost trpělivosti, můžete zahlédnout výra velkého nebo některý z druhu datlů, kteří zde žijí.

 

Služby

Služby, které jsou k dispozici:

Noční prohlídky, organizace svateb, suvenýry, rezervace, úschovna zavazadel, parkoviště před vchodme do zámku, restaurace, občerstvení, program pro školy, rodiny s dětmi, bezbariérový přístup, WC

Tel. číslo:    +420 602 302 265 |

Email:         info@starehrady.cz

Jak do Starých Hradů?

Autem –        ze směru Praha nejrychleji po D11  silnici 32 – vzdálenost necelých 100 km

ze směru Hradec Králové, Jičín po silnici 35 – vzdálenost necelých 60 km

ze směru Trutnov po silnici 16 – vzdálenost 65 km

ze směru Liberec po silnici E442 – vzdálenost 64 km

Autobusem –   ze kteréhokoliv směru nejprve do Jičína nebo Mladé Boleslavi a tam přestoupit na autobus směr Staré Hrady

Vlakem – až do finální destinace nelze, pouze do Ml.Boleslavi nebo Jičína a poté přestup na autobus

Hrad a zámek Staré Hrady