HRAD TROSKY

Zřícenina hradu Trosky, která je neodmyslitelnou dominantou a symbolem Českého ráje, se nachází na vrcholu stejnojmenné hory v katastru obce Troskovice v okrese Semily. Vrch je nejvyšším bodem Vyskeřské vrchoviny.

Hrad tvoří dvě věže se jmény Baba a Panna, z nochž druhá jmenovaná má výšku 57m. Zakladatelem hradu byl Čeněk z Vartenberka a se stavbou se započalo někdy koncem 14.stol.  Vnitřní hrad byl postaven mezi dvěmy čedičovými sopouchy os jihu chráněný prudkým svahem a od severu předhradím.

V roce 2000 bylo nově vybudováno přístupové schodiště a vyhlídkový ochoz na věži Baba, ze kterého je kruhový výhled do okolí např. na Mladou Boleslav, Turnov, Prahu, Lužické a Jizerské hory, krkonoše a především velkou část Českého ráje.

Provoz hradu je individuální, bez průvodce. Je ale možné zajistit výklad o dějinách a samotném hradu. Za zmínku určitě stojí tajemné trosecké podzemí, které přitahovalo pozornost amatérských badatelů a dobrodruhů od 18.století. Roku 1859 se čtyři studenti ze Sobotky po několika dnech prokopali úzkou, asi 100 m dlouhou chodbou do velké jeskyně, která byla dle jejich slov prostorná jako Malé náměstí v Jičíně.

Loupeživý rytíři Šof a Švejkar někde museli ukrýt svůj lup. Také Ota z Bergova, který se roku 1415 podílel na vyloupení Opatovického kláštera, skryl ukradený poklad do podzemního labyrintu. Vstup do podzemí z hradu musí být dobře ukrytý, protože se jej dodnes nepodařilo objevit.

Tajemnou atmosféru si vybírají některé páry pro svůj svatební obřad, který je možný podširým nebem mezi středověkými troskami na věži Baba, Aehretálské vyhlídce nebo nádvoří hradu.

Jeden okruh, noční prohlídky i zábava

Vzhledem k tomu, že se jedná o zříceninu hradu, nelze očekávat několik prohlídkových okruhů či expozice, ale i tak po zaplacení vstupného můžete navštívit celý hrad, kterého prohlídka trvá asi 40 minut. Podíváte na nádvoří, na věž Baba, na Aehrentálskou vyhlídku.

A i když to vypadá, že se na zřícenině nemůže nic dít, opak je pravdou. Hlavně v letních měsících je na Troskách rušno. Pokud tam zavítáte hned na začátku sezóny v období čarodějnic, můžete hned potěšit své chuťové buňky a ještě se dozvědět, jak se dělali zabíjačky, čeká vás Ukázka staročeské výroby tradičních zabijačkových pochoutek s ochutnávkou.

Už tradičně je na hradě připraven program Léto na Troskách, který se každoročně obměňuje a kde je co k vidění či slyšení od května do konce října, kdy tady končí sezóna. Tak například nerozlučně je spjato s tímto místem sokolnictví. Historie sokolnictví. Ukázky krmení, lovu a příletu dravých ptáků. Těchto víkendů lze začít během sezóny několik.

Pořádány jsou víkendy plné středověké hudby a písní třeba s kapelami Gothien, Holba nebo Dura Nux a za milého doprovodu hradního šaška Ondřeje.

Chcete zažít krásný rodinný víkend na Troskách? Navštivte v červnu Víkend na středověkém hradě –  dva dny nabité divadelními vystoupeními, šermem, sokolnickými ukázkam, dobovou hudbou a tancem. V předhradí možno navštívit středověký jarmark.

Prázdninové měsíce toho nabízí ještě více. Třeba můžete vidět o víkendu nazvaném Lanochodci na Troskách mladé nadšence, jak se pokouší přejít na laně stometrovou vzdálenost mezi Babou a Pannou.

Ve dnech svátků příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje do českých zemí se konají na hradě Cyrilometodějské slavnosti. Co vás tady čeká? Zahájení slavností samotnými věrozvěsty, výuka cyrilice, ukázky šermu, pohanské tance a kejlíři. V předhradí středověký jarmark.

Na konci prvního prázdninového měsíce si můžete přijet připomenout Vyplenění hradu švédským vojskem – víkend ve znamení třicetileté války – dobývání a vyplenění hradu, mušketýři, souboje a dobové tance. V předhradí je malý jarmark.

Trosky jsou pověstná brána do pekel v srdci Českého ráje a jednou za rok vylézají ze skalních a jeskynních systémů, které se nacházejí pod hradem a pod jeho okolím. Na začátku srpna se o tom můžete přesvědčit na víkendu nazvaném Čerti na troskách. těšit se můžete na  ukázky pekelných řemesel, na čertovské divadlo, tance u pekelných ohňů, na čertovskou kapelu a kejlkíře. Snad na hrad zavítá i rohatý sokolník.

Na konci srpna budou Trosky patřit již několikátému ročníku festivalu trampských písní Trosecký širák.

Přes celé prázdniny jsou připraveny Večerní prohlídky hradu s pozorováním západu Slunce, padajících hvězd. Foťáky, dalekohledy a baterky s sebou!!

Skály, řeka, příroda i zábava pro děti

Tak jako u všech památek v Českém ráji, ať už navštívíte kterýkoliv z jeho koutů a hradů, o zážitky a zábavu je postaráno. Po návštěvě Trosek stojí za to zůstat v jeho nejbližším okolí. Nenechte si ujít překrásnou romantickou scenérii rybníků v Podtroseckém údolí.

V kaňonovitých údolích pod hradem najdete soustavu 8 rybníků – Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský a Podsemín. Kromě toho, že se tady můžete v létě vykoupat a odpočinout, lze zde pozorovat místní vzácnou flóru a faunu, například rosnatku okrouhlistou, pryskyřník velký a když budete trpěliví, tak i ledňáčka říčního.

Cílem všech romantiků a horolezců je známé Hruboskalské skalní město, z Trosek se sem dostanete po červené, po tzv. Zlaté stezce Českého ráje. A nejen sem, tato stezka vede z Mladé Boleslavi do Jičína, má celkem 119 km a lemují ji kromě Trosek další středověké hrady jako Valečov, Kost, Hrubá Skála, Valdtejn, Fýdštejn, nádherná skalní města, příroda, ale také skvosty lidové a městské architektury. Z Trosek se můžete vydat na obě strany a kdekoliv se zastavit a zase se na ni napojit.

Pokud jste na výletě s dětmi, budou – a to hlavně jejich holčičí část – z Muzea panenek a medvídků v Troskovicích pod hradem. Expozice má více než 1000 exponátů.

Najdete zde unikáty nebo panenky s osudovými příběhy. Nejen ty na hraní, ale ty, které sloužily i k jiným, výchovným účelům.

Na samostatný celodenní rodinný výlet je návštěva areálu Šťastná země v Radvánovicích u Turnova v blízkosti Trosek a zámku Hrubá Skála. Jedná se o přírodní zábavní park s velkým množstvím atrakcí.

Šťastná země nabízí návštěvníkům každý den (v období od konce dubna do září) dřevěný hrad, trpasličí vesničku, více než stovku houpaček a prolézaček, pískové rýžoviště,vzduchové trampolíny a také prožitkový Geopark. Mezi další atrakce patří airsoftová střelnice, babiččina zahrádka (živé bylinky: naučná zahrádka), minigolf, vodní osvěžení (rozprašovače vody v prostoru trampolín) a vodní skluzavka z vyhlídky – 30metrový adrenalin, nové lanové prvky, keltská vesnička, adrenalinové závěsné lávky nad Jizerou a mnohem více. Každý rok se zde konají Slavnosti slámy.

Obdivuhodné a plné památek je samotné malebné městečko Rovensko pod Troskami. První zmínka o něm je už z roku 1371. Největší pamětihodností tohoto místa je starobylá zvonice ye 17.století se třemi zvony, které jsou v klidovém stavu obrácené srdcem vzhůru.  Na náměstí můžete obdivovat sloup se sochou Panny Marie – vrcholně barokní plastiku.

K památkám lidové architekrury patří kamenná brána Brožova statku a typická roubenka v Matouškovš ulici čp. 206. V městském parku najdete pomník Svatopluka Čecha a jeho jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek nad městem.

Pokud vás spíše láká sport a adrenalin, v Rovensku si na řece Jizeře můžete půjčit plastovou kanoi nebo raft s veškerým příslušenstvím a také vám poví, jak na to v případě, že jste začátečníci.

Samotný Český ráj i Rovensko jsou protkány sítí czklostezek a turistických cest pro všechny, kdo raději aktivní odpočinek a milují přírodu.

Zde vám nabízíme opravdu jen zlomek toho, co lze ještě vidět a dělat po návštěvě hradu v jeho nebližším okolí, ale nabídka je velmi široká, že by se nám určitě ani nevlezla do jednoho příspěvku. Pro naplánování výletu či delšího pobytu v Českém ráji doporučujeme webovou stránku www.cesky-raj.info.

Služby

Služby, které hrad nabízí:

  • Svatby
  • Občerstvení
  • Parkoviště
  • Suvenýry
  • Noční prohlídky
  • Samostatné prohlídky
  • WC

Jak na Trosky?

Autem

Od Prahy: po silnici E65 a E442, vydálenost asi 103 km

Od Liberce: po silinici E442, vydálenost 38 km

Od Hradce Králové: po silnici 35, vydálenost 66 km

Pod hradem je parkoviště, kde lye auto nechat a vzstoupat asi 250 m pěškz

Vlakem

Nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce), nebo v obci Ktová (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po zelené turistické značce). Cesta vlakem z Prahy do Borku p. Troskami trvá cca 2,5 hodiny s přestupem v Turnově.

Autobusem

Cesta autobusem je velmi komplikovaná. Doporučujeme přijet vlakem do Borku pod Troskami a poté, když se vám nebude chtít pěšky 3,5 km do kopce na hrad, můžete počkat na autobus, který vás sveze buď do obce Tachov nebo do obce Troskovice.

Na kole nebo pěšky – hrad leží jak na cyklostezce, tak na několika turistických trasách. Dovedou vás přímo k hradu.

Hrad Trosky