ZÁMEK ŽLEBY

Zámek Žleby najdete ve stejnojmenné obci přibližně 7 km na východ od Čáslavi. Jednalo se původně o hrad, o kterém je poprvé zmínka už z konce 13.století. V 19.století prodělal razantní proměnu ve stylu anglické neogotiky a byla mu vtisknut dnešní romantický vzhled.

Tomu napomáhá i rozsáhlý zámecký park o rozloze cca 24 ha, který vznikl za přestavby zámku v 19.století.  Řeka Doubrava dodnes dodává zámeckému parku v anglickém stylu na dramatičnosti i půvabu zároveň. K tomu nemalou měrou přispívá nejen přemostěný vodopád, kterým do Doubravy ústí říčka Hostačovka a šumící splav pod zámkem, ale i množství rhododendronů, pěstovaných na rozsáhlých parkových plochách pod zámkem.

Interiér zámku je zcela jedinečný svými bohatě vybavenými historickými interiéry podle původních anglických předloh. Nebudeme zde opět detailně rozepisovat, ale za zmínku stojí původní provozní zázemí zámku – malý zázrak v podobě plně vybavené kuchyně. Unikátem je také jedno z mála dochovaných zámeckých divadel s původním vybavením.

Pohádkové prostředí s nádechem kouzla staré Anglie se staly inspirací pro mnoho filmařů a zasadili sem děje pohádek a filmů jako například O Šípkové Růžence, Pozor tady straší, Robot Emil nebo se zde také natáčel jeden díl kulinářské série Kluci v akci.

Stejně tak si kvůli neopakovatelné atmosféře na Žlebském zámku vybírají toto místo páry pro vstup do manželství, až už v historických prostorách nebo na krásném arkádovém nádvoří.

Co všechno lze obdivovat?

Vzhledem k tomu, že zámek Žleby je rozlehlý, je prohlídka rozdělena do dvou základních okruhů a jednoho výběrového.

V první základní prohlídce s názvem Kouzlo romantického zámku lze s průvodcem navštívit a poznat reprezentační sály a salóny východního a jižního křídla, zámeckou zbrojnici s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, romantické interiéry, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámeckou kaply Zvěstování panny Marie a zámeckou kuchyni s historickým provozním zázemím a přípravnou jídel. Prohlídka trvá 55 minut a je vhodná zejména pro návštěvníky, kteří si přejí vidět nejkrásnější a nejvýznamnější zámecké sály.

Druhý základní okruh o délce 70 minut a s názvem Život na zámku nabízí prohlídku historických interiérů západního a severního křídla horního zámku, soukromých pokojů knížecí rodiny a hostinských apartmánů, ukázku dobové hygieny a každodenního života šlechty, Velké věže s vyhlídkovým ochozem, zámeckého sklepení, unikátního zámeckého divadla se zákulisím, Karuselové chodby.  Tato prohlídka je určena pro návštěvníky, kteří chtějí blíže poznat každodenní život šlechty, dobovou hygienu a bližší osudy knížecí rodiny Auersperg.

Třetí a nejdelší prohlídkový okruh o délce 85 minut s názvem Knížecí rezidence, zahrnuje téměř všechny zpřístupněné prostory zámku. míjí ale Velkou věž, sklepení a prostory Dolního zámku s divadlem. Prohlídka je sice delší, ale ne příliš fyzicky náročná.

Dvakrát do roka je potom prostor pro netradiční pravidelné prohlídky. A to v čase Adventu a Velikonoc.

V překrásném předvánočním čase Vás přivítá slavnostně vyzdobený zámek s vyjímečnou adventní trasou prohlídky, na které se snoubí humorné příběhy a vyprávění o tradičních adventních zvycích s vůní pečených dobrůtek v zámecké kuchyni.

O Velikonocích jsou pro Vás připraveny nejkrásnější zámecké komnaty a sály oděné do jarního kabátku. Nedílnou součástí velikonočních prohlídek je dobový jarmark s doprovodným programem. V tomto čase ožívá i zámecká kuchyně.

Kam v okolí?

Po prohlídce zámku a všech jeho krás se Vám určitě ještě nebude chtít vracet domů. Dáme Vám tipů na další místa v okolí, které určitě stojí za to navštívit a jsou ideální pro rodinný výlet.

Za první místem nemusíte daleko. Nachází se hned vedle zámku a jedná se o nádhernou oboru se zvířaty – Obora Žleby. Jsou zde chování vzácní bílý jeleni, kteří byli poprvé dovezeni do Čech kolem roku 1780 z Persie. V oboře je uvidíte ve výběhu celý den, stádečko laní s jelenem osmnácterákem. Kromě jelenů v oboře žijí divoká prasata, daňci, mufloni, srnci, čápi, volavky, kormoráni. Hlavně děti bývají nadšené z dravců a sov, které sedí na posedech kolem cest a lze si je zblízka prohlédnout. Dvakrát denně probíhá program krmení jelenů a ukázky výcviku dravců. Ukázky jsou doplněny výkladem o životě dravců.

Pro milovníky pěší turistiky, historie a přírody doporučujeme 12 km dlouhou trasu ze žlebského zámku až ke zříceninš hradu Lichnice. Objevte krásy Železných hor, které si oblíbili mistři české krajiny Antonín Chittussi či Antonín Slavíček. Trasa po červené částečně kopíruje malebné údolí řeky Doubravy a prochází CHKO Železné hory.

Dalším zámkem, který patřil rodu Auerspergů a je v bezprostřední blízkosti Žlebů je zámek Slatiňany. Každý ze zámků je ale spojen s jinou dobou, zatímco Žleby s dobou romantismu. Slatiňany Vás přenesou do doby Františka Josefa Auersperga, na sklonek dlouhého století páry, plného vynálezů a postupného zrodu republiky. Lze tedy spojit návštěvu obou zámků do celodenního výletu. Ve Slatiňanech můžete navštívit kromě zámku také muzeum koní, stáje a například síť rozhleden v rekreačních lesích Podhůra.

Oživená zámecká kuchyně, veikonoční jarmark a mnohem víc

Několikrát do roka ožívá zámecká kuchyně a vy můžete být při tom. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Oživená kuchyně je za příplatek součástí prvního a třetího prohlídkového okruhu.

Hned na začátku sezóny v období Velikonoc zámek ožívá Velikonočním jarmarkem. V celém zámeckém areálu můžete zažít příjemnou atmosféru dobového tržiště. Kromě řemesel a prodejců uvidíte i zpěváky, kejklíře či flašinetáře. Pro děti je připravena spousta doprovodných programů, pohádky, klauni nebo třeba přehlídka sokolníků s dravci.

Pokud se na zámek vydáte během letních prázdnin, můžete absolvovat např. noční prohlídku Sedmeto hříchů aneb Má lidské hřešení nějaké řešení? Společně s průvodcem si připomenete 7 kardinálních hříchů a pobavíte se, jestli si dovedeme se svými hříchy poradit sami nebo potřebujeme Boha nad sebou?

Na sklonku července kolem svátku Sv. Anny ožije zámek Svatoanenským jarmarkem. Kolem vyrostou dobové stánky, kde trhovci a trhovkyně nabízí rukodělné výrobky. Ani gurmáni nepřijdou zkrátka a budou moci ochutnat pečené klobásy, sladké dobroty či pěkně vychlazené pivo. O doprovodný program se postarají komedianti, kejklíři a k poslechu budou i kramářské písně. Pro děti je připraven pohádkový koutek.

V čase adventním probíhá zárověň se speciálními vánočními prohlídkami také Vánoční jarmark. Stánky s řemeslnými a uměleckými výrobky, dobrůstky, medovina a spostu zábavy kolem.

 

Pro obdivovatele sakrálních staveb je v okolí nesčetně kostelů a pokud zavítáte i do města Čáslav a máte rádi židovskou kulturu, potěší Vás překrásná místní synagoga v maurském slohu z roku 1900. Kromě této památky stojí určitě za to si v Čáslavi prohlédnout městské opevnění z poloviny 13.století a jeho součást Otakarovu baštu, mariánský sloup, budovu pošty, pomník Jana Žižky z Trocnova a další…

S městem Čáslav a zejména se zdejším atletickým stadionem je spojena kariéra řady vynikajících sportovců. Navštivte stadion, kde trénovaly mistryně světa v běhu na 800 m Jarmila Kratochvílová (* 1951 v Golčově Jeníkově) a její svěřenkyně Ludmila Formanová (* 1974 ve Žlebech). Jarmila Kratochvílová je stále držitelkousvětového rekordu na 800 m v čase 1:53,28 minut, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově. Jedná se o vůbec nejdéle trvající světový rekord v oficiálních disciplínách v atletické historii.

Pro uvolnění a relax jsou k dispozici městské lázně. Pro ty, kteří mají rádi dobré jídlo, pití a kávu, doporučujeme návštěvu Café LaDus v Čáslavi. V ojedinělých prostorech tohoto café-restaurtante si můžete vychutnat nejen kávu a občerstvení, ale i oběd, který vždy bude z čerstvých surovin. Taková je filozofie kuchyně pod taktovkou šéfkuchaře Tomáše Kroutila. Vyhlášená svou kuchyní, převážně českou je i restaurace Česká koruna.

Služby

 

Služby, které jsou na zámku k dispozici:

  • Vhodné pro rodiny s dětmi
  • Parkoviště
  • Suvenýry
  • Rezervace
  • WC

Jak do Žleb?

 

Autem  –  ze směru Praha: nejlépe po D11 do Poděbrad a poté po silnici 38 Kolín, Kutnou Horu a Čáslav do Žlebů, vzdálenost asi 96 km

– ze směru Hradec Králové/Pardubice: po silnici 17 přes Heřmanův Městec, vzdálenost 36 km (z Pardubic)

– ze směru Brno: po D1 až k Jihlavě, poté po E50/E65  po silnici 38 až do cílové stanice

Autobusem a vlakem –     vlakem do Čáslavi ať už z Prahy nebo Moravy a poté autobusem do Žleb

Zámek Žleby