Rozhledna Koráb stojící na stejnojmenném vrchu (773 m) v nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny, kousek od Kdyně v okrese Domažlice. Jednoduchá stavba, vysoká 21 metrů o pěti trámových patrech, byla slavnostně otevřena 7. srpna 1938.

Na návštěvníky zde čekal veškerý komfort. Chata nabízela turistům hostinskou místnost zařízenou chodským nábytkem. Restaurace, kterou si oblíbili zejména lyžaři, brzy přestala svou kapacitou vyhovovat. V roce 1940 se tedy rozrostla o jedno patro, kde se mohli zájemci i ubytovat. Vznikl také druhý sál a na severním svahu poblíž chaty vyrostl dřevěný lyžařský můstek.

Roku 1942 byl Koráb zabrán Němci. Po válce, v roce 1948, změnila rozhledna svou podobu. Trámová věž byla opláštěna a vyhlídková plošina zastřešena. Dřevěná rozhledna sloužila až do roku 1985, kdy už se stávala nebezpečnou svému okolí a musela být stržena.

Na jejím místě byla v roce 1992 postavena nová, netradičně vyhlížející ocelová rozhledna. Ta zároveň slouží jako televizní vysílač. Věž je vysoká 50 metrů a vyhlídkový ochoz je ve výšce 30 metrů. Ten má podobu trojboké gondoly. Ocelová konstrukce je ve tvaru tubusu, v jehož útrobách se nachází 144 schodů. Za stavbou rozhledny stojí ústav uranového průmyslu v Ostrově nad Ohří pod vedením arch. Josefa Egerta. Turistům slouží i horská chata, která byla navrácena KČT. Rozhledna je přístupná během otevíracích hodin hotelu.

Výhled: kruhový výhled na město Kdyni, nedalekou zříceninu hradů Nový Herštejn a Rýzmberk, pásmo Šumavy, Českého lesa a za hranicemi německé pohoří Hoher Bogen, dále Domažlice, Všerubský průsmyk, Čerchov a za jasného počasí i Přimda  .

Přístup: pěšky z Kdyně po žluté TZ (cca 4km), nebo autem až k věži po silnici Kdyně-Němčice a na konci stoupání odbočit vpravo na Mezholezy, po cca 0,5km odbočit opět vpravo značenou odbočkou k rozhledně (další cca 0,5km).

Otevírací doba

leden – květen
pondělí – neděle 11:00 – 17:30
červen – září
pondělí – neděle 10:00 – 19:30
říjen – prosinec
pondělí – neděle 11:00 – 17:30

Vstupné

Cena: 20 Kč

Snížená cena: 10 Kč