Rozhledna Kraví Hora v Novohradských horách je ocelová stavba zbudovaná v roce 1988. V té době sloužila jako pozorovatelna Československé lidové armády v rámci systému protivzdušné obrany. Po Sametové revoluci tento účel ztratila; po přestavbě v roce 2001 slouží veřejnosti jako volně přístupná rozhledna; na vrcholu jsou též umístěny telekomunikační antény.

Stavba z ocelových trubek má celkovou výšku 37 metrů. Po točitém schodišti umístěném v ose rozhledny lze vystoupat na vyhlídkovou plošinu ležící 24 metrů nad patou stavby.  Nad plošinou se nacházejí další dvě patra sloužící pro telekomunikační techniku.

Z rozhledny jsou dobře viditelné ostatní vrcholy Novohradských hor − na východě Mandlstein, na jihovýchodě Vysoká, na jihu Tischberg a Aichelberg, na západě Kuní hora. Za zvlášť výborné dohlednosti jsou na jihu viditelné i Alpy. Západní obzor rámují šumavské hory Hochficht, Plechý, Knížecí stolec, před nimi vystupuje Poluška s telekomunikační věží. Na severozápadě se tyčí Kleť s rozhlednou a televizním vysílačem. Na severu a severovýchodě je daleký rozhled na Třeboňskou pánev se zvlněnou Českomoravskou vrchovinou v pozadí. Z blízkých měst lze spatřit na severovýchodě Nové Hrady a na východě České Velenice.

Další informace:

  • technické údaje – celková výška 42 m, výška vyhlídkové plošiny 32 m, počet schodů 133
  • přístupnost – rozhledna Kraví hora je celoročně volně přístupná po zelené turistické stezce z Hojné Vody (cca 1,1 km) či po červené turistické stezce z Dobré Vody (cca 2,4 km; vhodná i pro kola)
  • vstupné – zdarma
  • doprava – nejbližší autobusová zastávka Horní Stropnice-Hojná Voda (cca 1,1 km) či Horní Stropnice-Dobrá Voda (cca 2,4 km)
  • parkování – parkoviště přímo pod Kraví horou či volně v obci Dobrá Voda