Příhraniční městečko Luby (bývalý Schönbach) v západních Čechách je známé především výrobou strunných hudebních nástrojů. Milovníci golfového sportu zase ocení areál z roku 1994 a turista chtivý rozhledu si zde mohl od roku 2005 vychutnat výhled z dřevěné rozhledny nazvané „U Strejců“ (za nápadem postavit rozhlednu stál člen zdejšího klubu p. Strejček).

Rozhlednu, která je celkem 22 metrů vysoká, nechala postavit v rozmezí červen až srpen 2005 chebská společnost Horal Resort s.r.o. podle projektu Ing. Čegana. Realizace se chopilo chebské stavitelství Kapic. Na výstavbu bylo spotřebováno celkem 42 m3 dřeva. Slavnostní otevření vyhlídky se konalo 14. srpna 2005.

Věž nalezneme kousek od vrcholu vyvýšeniny „Nad Dvorem“ (632 metrů) nedaleko golfového areálu. Ostatně golfový turnaj Rozhledna Open se konal v den otevření rozhledny.

V roce 2013 však musela být rozhledna uzavřena z důvodu narušené statiky a napadení dřevěné konstrukce hnilobou. Později byla zcela stržena spodní část schodiště, aby byl výstup na vyhlídkový ochoz znemožněn.

Přístup: Pro pěší turisty, ale i cyklisty, je atraktivní příchod k rozhledně i golfu po Naučné stezce Lubsko. Motorizovaní návštěvníci pokračují po silnici 212 na Horní Luby. Odbočky k rozhledně i golfu jsou značeny. Stejná trasa je značená také jako cyklostezka 2132. Parkování vozidel je umožněno na pozemku golfového areálu pod rozhlednou.

Výhled je především severním směrem (Tříslová 647, Vysoký Kámen 773) a východním (Zlatý vrch 631 m, U rozhledny 639 m). Pohled na západ je omezen blízkou Liščí horou, 657 m. Jižním směrem lze dobré viditelnosti očekávat výhled až na masív Slavkovského Lesa.

ROZHLEDNA JE V SOČASNÉ DOBĚ UZAVŘENA !!!!!

Rozhledna Luby