Zcela unikátní rozhlednu v podobě upravené bývalé vodárenské věže se podařilo otevřít v Heřmanově Huti (okres Plzeň-sever) na podzim 2011. Původní vodojem byl postaven v roce 1908 pražskou firmou Hrůza & Rosenberg (za spolupráce s Hodolanskými cementárnami Olomouc) a měl sloužit pivovaru v nedalekém Vlkýši. Na tuto skutečnost dodnes upomíná i nápis na plášti nádrže „Brauerei Wilkischen 1908“.

Kvalita vody však byla nestálá a k samotnému vaření piva se neužívala. Navíc pivovar ve 30. letech minulého století zanikl a vodojem pak používali zdejší zemědělci až do roku 1960, kdy věž své využití definitivně ztratila. Nádrž nesená na šesti sloupech a válcovým dříkem o průměru 1,2m je jedním ze dvou dosud existujících pivovarských věžových vodojemů v České republice. Ten známější stojící v plzeňském Prazdroji je sice o rok starší, ale jeho stavební konstrukce je zcela odlišná.

Léta nevyužívaný vodojem v Heřmanově Huti, který se stal technickou památkou, nechala tamní radnice opravit díky více než třímilionové dotaci od Evropské unie (při celkových nákladech kolem 3,5 mil. Kč) v roce 2011. Zakázku provedla plzeňská společnost BOST-Stavební montáže, s.r.o. Stavba dostala novou fasádu a vnější točité schodiště. Slavnostního otevření se dočkala v pátek 21. října 2011.

Přístup: Sjet na exitu č. 100 dálnice D5 a přes Dolní Sekyřany pokračovat až do obce Heřmanova Huť. Vodojem se zde nachází v Zahradní ulici.

Výhled: až na pohoří Brdy a Český les

Otevírací doba: víkendy 14-16 hod., v ostatních dnech pouze po předchozí domluvě na tel.: 723 339 220, mimo otvírací hodiny se klíče půjčují střídavě „ob týden“ v RD vpravo / vlevo