Jednu z našich nejmenších rozhleden lze navštívit nedaleko Ivančič na jižní Moravě. Jedná se o betonovou stavbu z roku 1930 na kopci Réna (310m) cca 1,5km jihovýchodně od města. Nebyla však první vyhlídkou na tomto místě.

První rozhledna vyrostla na Réně v roce 1912 z podnětu místního Okrašlovacího a zalesňovacího spolku. Ten přeměnil blízké okolí v příměstský park. Dřevěná věž sloužila turistům krátce. Během první války byla tak poničena, že spolek v roce 1921 přistoupil k jejímu rozebrání. Materiál byl prodán a získané peníze použity na opravu vyhlídkového altánu na nedalekých Oklikách.

Současná rozhledna byla postavena na Réně v roce 1930 podle návrhu Miloše Navrátila. Finančně celou výstavbu zajistil okrašlovací spolek a KČST. Náklady tehdy činily 5 tis. korun. Stavbu provedl Karel Feith. Slavnostní otevření proběhlo 1. června 1930. Od té doby také rozhledna nese jméno místního rodáka Alfonse Muchy.

Časem se ale na železobetonovou rozhlednu zapomnělo, její stav se zhoršil a výhled zcela zakryly okolní stromy. Za této situace vyhlásila v roce 1995 ivančická radnice veřejnou sbírku na rekonstrukci věže a úpravu jejího okolí. Ta proběhla v roce 2000. Okolní porost byl vykácen a věž tak znovu nabízí po zdolání 19 schodů výhled na Ivančice a jeho okolí. Volně přístupná vyhlídka se nachází necelé 4 metry nad zemí.

Kromě rozhledny Alfonse Muchy lze v blízkosti Ivančic navštívit i betonový vyhlídkový altán Na Oklikách z roku 1938.

Přístup: červená TZ z Ivančic (cca 1,5km)

Výhled: omezen na Ivančice