Kopec Varhošť (639 m. n. m.) je výraznou dominantou Českého středohoří, tyčící se nedaleko Litoměřic. Výhled, jenž nabízí, je srovnáván s výhledem z Milešovky. Výhled z Varhoště je dokonce pestřejší a zejména hluboké údolí Labe z něj máte jako na dlani. Tok Labe spatříme hned na osmi různých místech. Není divu, že toto místo lákalo vždy turisty chtivé dalekých výhledů. A protože se jim turistické spolky snažily poskytovat co nejlepší podmínky, je dnešní rozhledna v pořadí již třetí vyhlídkovou stavbou na Varhošti.

Architekti navrhli 13 tun těžkou ocelovou konstrukci s hlavním pilířem a třemi vyhlídkovými patry. Na původní podezdívku byla z chomutovských železáren dopravena vrtulníkem. 15 metrů vysoká rozhledna se 68 schody byla slavnostně otevřena dne 22. září 1973 spolu se zahájením výstavy Zahrada Čech. V roce 2003 prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí a o dva roky později povyrostla o vysílací zařízení mobilního operátora.

Výhled nabízí vskutku jedinečný. Na jihu Litoměřice, Říp a hrad Házmburk, na východě hřebeny Dlouhého vrchu, na západě Krušné hory a Milešovku a na severu Děčínský sněžník a Bukovou horu.

Auto můžeme zaparkovat v místě křižování turistických tras „Sedlo pod Varhoštěm“, což je nad osadou Kundratice na silnici spojující obce Hlinná a Čeřeniště. Na rozhlednu je to od místa parkování asi 0,5 km po žluté TZT. Vlakem dojedeme nejblíže do železniční stanice Sebuzín (žel. trať č. 072 Lysá nad Labem – Ústí nad Labem západ). Od nádraží půjdeme podél Labe směrem na V obcí Sebuzín až na rozcestí turistických tras. Z obce vyjdeme po zelené TZT, která nás dovede až na rozcestí „Pod Varhoštěm, kde se napojíme na žlutou TZT. Ta nás dovede až na vrchol Varhoště. cesta je dlouhá asi 4,5 km.

Rozhledna Varhošť je veřejnosti volně přístupná.