Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906 k pětistému výročí první písemné zmínky o minerálních pramenech v okolí. Stavbu v novinách prosadili radní a okrašlovací spolek. Návrh byl kladně přijat a někteří lidé také přispěli na stavbu finančními prostředky. Slavnostní otevření se konalo 7.září 1906. Vodě z pramenů se v té době říkalo Saling a tedy duch, který se měl v hrádku usídlit se jmenoval Salinger. Stavba proto nese název Salingburg.

Rozhledna stojí na malém návrší se jménem Na vyhlídce na jižní straně města Františkovy Lázně u hotelu Pyramida, nad žel. tratí vedoucí do Chebu. Nachází se ve výšce 450 m n.m.

Na místo se dá zajet automobilem. Zaparkovat lze u Hotelu Pyramida. Objekty jsou v blízkosti silnice vedoucí z Chebu přímo do Františkových Lázní. Nejbližší žel. stanice se nachází ve Františkových Lázních (žel. trať č. 148 Cheb – Hranice v Čechách). Od rozhledny je vzdálena asi 2 km. Z nádraží se vydáme jižním směrem, podél tratě. Pro usnadnění cesty nám pomáhají ukazatele s vyobrazením rozhledny.

Ač okolní stromy již rozhlednu přerůstají a není tedy moc dobrý rozhled, lze odtud spatřit vrcholky kopců v okolí Lubů a Skalné. Samotné město Františkovy Lázně ani spatřit nelze.

Otevřeno: bez omezení

Vstupné: zdarma