Vyhlídková věž na vysílači O2 Tobiášův vrch u Jesenice, se zajímavými výhledy na Rakovnicko, Džbán i Krušné hory, se po několikaleté přestávce 22. května 2010 otevřela turistům a milovníkům výhledů.

Když na tomto místě chtěli mobilní operátoři v roce 1998 postavit základovou stanici, vymínil si tehdejší rakovnický Okresní úřad (na základě podnětu Okresního muzea Rakovník), aby věž byla koncipována zároveň jako rozhledna. Na stavbě cca 48 metrů vysoké věže se v roce 1999 podílely společnosti Eurotel a Radiomobil, přičemž přijaly podmínku, že v budoucnu musí umožnit umístění antén i dalším provozovatelům mobilních telefonních společností.
Rozhledna byla otevřena 1. července 1999. Z důvodu nedostatku financí na provoz vyhlídky však v polovině roku 2007 tehdejší provozovatel (rakovnické Muzeum T.G.M.) věž uzavřel. Díky aktivitám Klubu přátel rozhleden, který si vyhlídku pronajal na sezónní provoz, se naštěstí v turistické sezóně 2010 tato rozhledna znovuotevřela.

Výhled z rozhledny: Jesenická a Rakovnická pahorkatina, pohoří Džbán, Krušné hory, Doupovské hory, rozhled na jih je zčásti omezen blízkým jehličnatým lesem. Na ochozu jsou pro snazší orientaci při výhledu umístěny 2 informační tabule s popsanými panoramaty. Zajímavé objekty začínají zleva vysílačem Krašov, dále je na obzoru viditelný Klínovec, Fichtelberg, Měděnec, dále Valeč (zámek a kostely), rozhledna Kryry, elektrárny Průnéřov a Tušimice, aj.

Fakta :

  • Typ/materiál: železná (stožár mobilních operátorů)
  • Lokalita: Tobiášův vrch u Jesenice, cca 20 km severozápadně od Rakovníka
  • Nadmořská výška: 484 m n. m.
  • Okres: Rakovník
  • Období výstavby: jaro 1999
  • Oficiální zpřístupnění: 1. července 1999, znovu od května 2010
  • Celková výška: 47,6 m, výška vyhlídkové plošiny: 25,7 m
  • Cesta na vyhlídku: 137 kovových roštových schodů točitých po SHR (10 x 13 + 7)

Přístup: Z hlavní silnice E48 odbočka na silnici číslo 27 v místě nazvaném „Jesenická křižovatka“ směrem do Jesenice. Parkování u silnice-GPS: 50°7’50″N, 13°29’29″E, v místě kde modré turistické značení protíná silnici doleva. Dále pěšky 300 metrů po modré značce a šipkách.
Při jízdě z Jesenice směrem na Kryry odbočka po modré a parkoviště vpravo.
Příjezd vlakem do železniční stanice Kosobody, odtamtud pěšky po modré cca 4 kilometry.