Nedaleko města Děčína se nachází čedičový vrch Chlum. Hora specifická tím, že má dva vrcholy. Malý Chlum (447 m n. m.) a Velký Chlum (507 m n. m.).

Z jedné strany Chlumu se rozkládá krajina Českého středohoří, druhá strana je doménou Krušných hor a Labských pískovců. Rozhledna na vrcholku Velkého Chlumu byla postavena v letech 1928 – 1929 a otevřena pak v květnu 1930. Nejprve pod Velkým Chlumem stávala od roku 1893 chata, kterou v roce 1924 nahradila restaurace s možností ubytování. Následné rozhodnutí o výstavbě rozhledny bylo jen logickým vyústěním. Rozhlednu projektoval děčínský architekt Jahnel a výsledkem byla 16 metrů vysoká kamenná věž. Po válce však zájem o ni upadal a tak začala sloužit jako vysílač. Po roce 1996 přišla změna. Rozhledna se dočkala celkové rekonstrukce a byla v červenci roku 1997 znovu zpřístupněna. K jejímu vrcholu vede celkem 83 schodů a je celoročně volně přístupná. 

K rozhledně se nejblíže dostaneme autem tak, že pojedeme z Děčína na Benešov nad Ploučnicí a v obci Březiny u Děčína zabočíme vpravo na Horní Chlum. Ten leží v sedle mezi Malým a velkým Chlumem. Tam zaparkujeme a vydáme se pěšky po červené TZT až pod vrchol Velkého Chlumu, kde stojí rozhledna. Cesta je dlouhá asi 1 km. Nejbližší železniční zastávka je Děčín Staré město (žel. trať č. 073 Ústí nad Labem-Střekov – Děčín). Od zastávky půjdeme po červené TZT až k rozhledně. Možnost je také jít z Děčína – Boletice město (také trať 073) po žluté TZT. První cesta je dlouhá asi 3 km, druhá asi 4 km. Obě výchozí místa jsou v dosahu děčínské MHD.

Velký Chlum skýtá nádherné výhledy na České středohoří s Kletečnou a Milešovkou, pohledem na západní straně lze spatřit Krušné hory a z dalšího místa pak třeba Děčínský Sněžník. Vzrostlé stromy poněkud brání dalšímu výhledu na oblast Českého Švýcarska, přesto lze jeho vrcholky zahlédnout.

Rozhledna je volně přístupná.