Těšíte se na festival současného umění? Na aktuální, provokativní a novátorské divadelní a taneční projekty? Na nový prostor? Tak přijďte ve dnech 6. – 14. října zažít festival 4 + 4 dny v pohybu, který letos obsadí Karlínská kasárna.
Kdy: 6. říjen 2017 – 14. říjen 2017
22. ročník festivalu 4+4 dny v pohybu představí vedle slavných evropských tvůrců umělce i umělecké formace z Angoly, Alžíru, Maroka, Ukrajiny, USA, Kanady či Pobřeží Slonoviny. Letošní dramaturgický koncept zahraničního divadelního a tanečního programu je záměrně postaven na různorodosti uměleckých přístupů v současném kosmopolitním světě.
Dramaturgická linka je lemována sérií aktuálních a archetypálních otázek, které si ve své inscenaci pokládá jedna z hvězd letošního ročníku Nadia Beugré z Pobřeží Slonoviny: Existují místa, kam nesmíme? Místa, která nemáme právo prozkoumat? A když překročíme hranice zakázaných prostor, co se s námi stane? Umělci, kteří v říjnu přijíždějí do Prahy z nejrůznějších koutů světa mají jedno společné; originálně a nespoutaně touží po tvůrčí i osobní svobodě.
Tyto prostory zaplní rozsáhlá výstava současného umění:
AMIWHATIAMTHINKINGABOUT sestavená z objektů, maleb či instalací 40 autorů, krátké filmy, výtvarné dílny pro základní a střední školy, workshopy, komentované procházky po Karlíně, diskuse o současném umění, festivalová škola, a také kavárna a bar. Dále zde proběhnou premiéry řady ite-specific divadelních projektů – např. souboru VOSTO5, performance holandského umělce Lucase de Mana, mysteriózní opery Deník zloděje Jana Nebeského, dvojic Johana Švarcová a Petr Vaněk, Kristýny Lhotákové a Ládi Soukupa, Cristiny Maldonado, Philipa Schenkera se studenty DAMU, souboru 11,55, Petra Boháče se Spitfire Company nebo projektu Howieho Lotkera v okolí Karlínských kasáren.
Divadla Archa, Ponec, Alfred ve dvoře a Studio ALTA představí jak přední evropské tvůrce tak vůbec poprvé i umělce a soubory z Angoly, Alžíru, Maroka, Ukrajiny, USA, Kanady či Pobřeží slonoviny. V rámci festivalu se tak divákovi přiblíží série aktuálních a archetypálních otázek týkající se tabu, společenských zvyklostí a tradic s odkazem na dědictví kolonialismu. Těšit s emůžete na představení Respectable Thief angolského multimediálního umělce Nástio Mosquita, které spojuje hudbu, poezii, videa a texty s kritickými postoji vůči nejrůznějším stereotypům ovládajícím západní kulturu. Dále na multimediální představení Zvizdal (Černobyl – tak daleko, tak blízko) belgického souboru BERLIN, který nabízí portrét stařičkého páru, který se po výbuchu černobylské elektrárny odmítl vystěhovat ze zakázané zóny a dodnes zde v naprosté izolovanosti hospodaří na svých pozemcích; ukrajinské umělkyně Dakh Daughters Band s kabaretně pojatými performancemi mísící prvky prvky punku, rocku a rapu s ukrajinským folklórem a mnoho dalších.
Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Pavel Štorek, Denisa Václavová, Markéta Černá a Nikola Böhmová, kteří jej dodnes pořádají. Za více jak 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí. Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách.
Kde: Studio Alta, U Výstaviště 21, Praha 7
Vstupné:
Cena od 230 Kč do 330 Kč za představení.