Přijďte na 19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech, který je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světe. Festival Jeden svět vás srdečně zve!
Kdy: 6. březen 2017 – 15. březen 2017
Festival Jeden svět každoročně navštíví více než sto diváků, který se koná nejen v hlavním městě, ale i v dalších 33 českých a moravských městech. Součástí programu jsou jak workshopy, semináře, tak i besedy a setkání. Festival Jeden svět je místem pro výměnu názorů a zkušeností, kde mají diváci možnost diskutovat o tématech filmů nejen s filmovými tvůrci, ale i s odborníky na danou problematiku.
Filmy Jednoho světa přinášejí komplexní informace týkající se celého spektra občanskoprávních, zahraničněpolitických a společenských témat.
Cílem aktivit festivalu je povzbuzovat ve svých divácích a divačkách pocit spoluzodpovědnosti za chod společnosti a podporovat v nich občasnký aktivismus. V rámci festivalu je udělována dosud jediná česká mezinárodní lidskoprávní cena Homo Homini. Každoročně ji získávají osobnosti či skupiny, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv.
Jeden svět 2017: Virtuální realita a kvalitní dokumenty
VIRTUÁLNÍ REALITA
Virtuální realita viděná skrze speciální brýle překračuje hranice tradičního dokumentu na plátně a vrhá vás přímo do děje, přímo do kůže hlavních protagonistů. Tak můžete třeba zažít, jaké to je, když přicházíte o zrak, nebo když jste zavření v detenci.
OSCAROVÉ FILMY
Dva filmy, které letos promítá Jeden svět, získaly nominace na Oscara. První, Darované housle / Joe’s Violin, se budou promítat v kategorii Jeden svět dětem. Na druhý, Fuocoammare (Požár na moři) / Fuocoammare (Fire at Sea) oceňovaného italského režiséra původem z Eritrey, můžete zajít 7., 10. nebo 12. března.
KDO PŘIJEDE?
Festival pozval celou řadu významných hostů – režisérů, aktivistů, umělců a protagonistů. Do Prahy přijede například silně slabozraký americký fotograf Bruce Hall, který fotí hlavně své dva autistické syny, a jehož fotografie budou vystaveny v Diváckém centru v Galerii Lucerna, nebo Hanna Halmeenpää, finská environmentální aktivistka.
PŘIJĎTE S DĚTMI I S BABIČKOU
V Diváckém centru bude po celou dobu festivalu fungovat dětský koutek. Na film můžete vzít i opravdu malé děti – jedna z projekcí bude tzv. baby-friendly, s více světlem v sále, tišším zvukem filmu a bez nutnosti, aby byly děti potichu. Senioři můžou do kina za polovic.
ÚPLŇKOVÁ CYKLOJÍZDA
Na kole večerní Prahou a při úplňku? Jak jinak se dopravit na film o dívčí skupině z Los Angeles, které spojuje láska k cyklistice a ženská práva. Za svitu měsíce a osvětlených kol se můžete projet Prahou. Cyklojízda, ve spolupráci s organizací Rekola, povede do kina Bio Oko, kde následuje projekce filmu. Akce se zúčastní i mezinárodní hosté festivalu.
TANEČNÍ WORKSHOP
Choreograf a tanečník Thierry Niang ve filmu rozpohybuje i dvaadevadesátiletou Blanche trpící Alzheimerovou chorobou. S Thierrym a vybranými českými tanečníky i tanečnicemi se v sobotu odpoledne uvolníte a na chvíli zapomenete na strasti každodenního života.