„Zapomeňte na nudu a přidejte se k nám na nezapomenutelnou akci! Připravte se na dobroty zabijačky a nezapomeňte na vzrušující hudební vystoupení. Celý den plný zábavy a tradice čeká na všechny návštěvníky, a to od 10 do 16 hodin.
Akce odstartuje v 10 hodin na statku U Matoušů, kde průvod maškar v čele s laufrem nebo kecalem přijde pro svolení k masopustnímu rejí. Toto svolení musí udělit paní starostová, jak doslova uvádí dobové prameny. Jakmile souhlas obdržíme, začneme se maskami bavit a následně se v doprovodu folklórních souborů Jiskra 58 a Plzeňský MLS (malý lidový soubor) vypravíme k jednotlivým stavením na Bolevecké návsi. Starostka Jedničky, Ivana Bubeníčková, vás zve: „Přijďte si připomenout krásnou lidovou tradici a prožijte okamžiky, jak masopust slavili naši předci.“
Když se podíváme do místní kroniky, zjistíme, že tradiční průvod maškar byl naposledy zaznamenán před druhou světovou válkou, a najdeme tam také záznamy o tanečních zábavách konaných před Popeleční středou. Masopust jako takový začíná hned po Třech králích a jeho konec je pohyblivý, uzavírá se ve spojitosti s Velikonocemi, konkrétně s již zmíněnou Popeleční středou, která znamená začátek čtyřicetidenního půstu. Dříve bylo zvykem, že lidé před tímto obdobím půstu pořádali zábavy, zabijačky a hodovali. „Masopust vyvrcholil bujarou oslavou s průvodem masek, o čemž se bolevecká kronika zmiňuje jako o tzv. bláznových dnech,“ vysvětluje správkyně statku U Matoušů, Mirka Kubatová Pitrová.
Tak neváhejte a přijďte se k nám připojit, abyste mohli spolu s námi prožít tuto tradiční událost plnou zábavy a vzpomínek na minulost!“