Večerní projekce tváří obětí holokaustu na fasádu u Pinkasovy synagogy v Praze připomene výročí prvního nacistického transportu židovských obyvatel z českých zemí. Lidé procházející po setmění od Filozofické fakulty UK Širokou ulicí uvidí projekci od pondělí 16. října, na které připadá výročí.
Kde: 16. říjen 2017 – 16. říjen 2018 od 19:00 do 21:00 hodin
Večerní projekce je součástí právě probíhající modernizace stálé výstavy v Pinkasově synagoze, jež je památníkem tragických osudů více než 78 000 židovských spoluobčanů a jejich symbolickým náhrobním kamenem. Záměrem projekce je přiřadit tvář alespoň k některým ze jmen obětí z Čech a Moravy, která jsou napsána na zdech uvnitř Pinkasovy synagogy.
Promítat se bude následně každý večer kromě pátků a židovských svátků. V zimních měsících potrvá promítání až 2,5 hodiny, v letních pak pouze ¾ hodiny s ohledem na prodlužující se dobu západu Slunce a následného setmění.
Skutečné tváře, skutečné příběhy
Fotografie k projekci se podařilo Židovskému muzeu v Praze shromáždit prostřednictvím široké veřejnosti a především pamětníků – přeživších šoa. Jde o snímky jejich blízkých, přátel a známých, kteří zahynuli nebo byli zavražděni v ghettech, koncentračních a vyhlazovacích táborech.
Vybrané snímky dokumentují životní příběhy lidí, kteří až do své perzekuce žili obyčejným rodinným životem, prožívali přátelství, lásky, radosti, ale i běžná trápení, studovali, pracovali, bavili se. Jejich každodenní životy se navždy změnily 16. října 1941, kdy nacisté začali na našem území uskutečňovat obludný plán vyhlazení židovského etnika; toho dne byly zahájeny systematické deportace židovských spoluobčanů. Z Prahy byl v tento den vypraven první z pěti transportů, které směřovaly do ghetta v polské Lodži. Zde čekal příchozí hlad, těžká fyzická práce a špatné hygienické podmínky, které měly za následek vysokou úmrtnost. Další vězňové byli posláni do vyhlazovacího tábora v polském Chelmnu nebo Osvětimi. Jen málo z nich se dožilo osvobození.
Kde: Židovské muzeum v Praze, Široká 3, Praha 1
Vstupné je zdarma.