Psát něco o historii Amsterdamu, by bylo nošením dříví do lesa, takže jen ve zkratce – je to hlavní město Holandska, má tři čtvrtě miliónu obyvatel, žije v něm mnoho národností, jeho pověstné kanály byly zapsány na seznam Unesco.

Amsterdam je přímo rájem pro turisty, pokud chcete navštívit všechna lákadla, týden vám stačit nebude.

 

Amsterdamské kanály

Přes sto kilometrů kanálů, vybudovaných v soustředných obloucích kolem centra města překlenuje přes 1 500 mostů. Kanály a mosty se staly jedním ze symbolů města a někdy není na klenutých obloucích těch nehezčích mostů, přes fotící turisty k hnutí.

Specialitou jsou různé zvedací mosty, od malých mostků, po moderní masívní konstrukce na hlavních komunikacích. Jízda po kanálech je především turistickou atrakcí, ale vodní plochy slouží i pro více než 500 hausbótů a lodí upravených pro bydlení.

Mapa kanálů v amsterdamu
Hermitage Amsterdam

Muzea

Amsterdam je proslulý svými muzei a sbírkami. Mezi nejznámější patří Van Gogh Museum a muzeum Anny Frankové. Před oběma muzei se tvoří hodinové fronty turistů, takže je třeba se obrnit trpělivostí.

Z další se dá doporučit Rijksmuseum, Sedelijk Museum, Námořnické museum a Museum města Amsterodamu. Zajímavé je i Hermitage Amsterdam, které vytavuje předměty z Hermitage Petrohrad.

 

Netradiční „muzeum“ je budova Nemo, nad silničním tunelem, nedaleko hlavního nádraží. Jde o interaktivní muzeum vědy, které se dá přirovnat k libereckému IQ parku.

K Nemu se dostanete po lávce od Městské knihovny, nebo po nábřeží, podél budovy bývalé lodní společnosti, nyní pěti hvězdičkovému hotelu. Čtyřpatrová budova, připomínající nakloněnou loď je již z dálky viditelná, díky zelené měděné fasádě.

Zoologická zahrada Artis

Zoo Artis je stará téměř 200 let, ale pro veřejnost byla otevřena v roce 1920. I proto je možné v areálu nalézt budovy jak z devatenáctého století, tak i zcela moderní stavby.

Mezi nejpopulárnější patří budova akvária, pavilon motýlů, pavilon hmyzu, nebo planetárium. Všechny pavilony jsou obklopeny vzrostlými stromy, takže si většinu času připadáte spíše jak v parku, než v zoo.

Ve výstavbě je nový pavilon slonů, který je prostornější a je velmi atraktivně navržen.

 

Zoologická zahrada Artis
Opera Amsterdam

Koncertní sály a divadla

Zřejmě nejznámějším koncertním sálem v Amsterodamu je Concertgebouw, postaveným v devatenáctém století. Je domovským sídlem, jednoho z nejlepších orchestrů na světě.

Budova městské opery, je známá, nejen pro divadelní a operní představení, ale i pro značnou kontroverzi, kdy při její výstavbě, bylo nutno odstranit blok historických domů. to sebou neslo řadu protestů obyvatel Amsterodamu.

Trhy a bazary

V Amsterodamu můžete najít celou řadu trhů a pouličních bazarů. Některé z nich se konají jen několik dní v týdnu, jiné najdete na svém místě každý den.

Asi nejznámější je Albert Cuypmark, největší trh ve městě. Nedaleko opery, můžete najít bleší trh na Waterlooplein, nebo u Spui známý knižní trh.

Po celém městě narazíte na stánky prodejců potravin, ale i když jsou v průvodcích označovány jako trhy, někdy to jsou jen dva, nebo tři stánky.

Stánek s rybami na trhu v Amsterdamu
Red Light District

Čtvrť červených luceren

Jednou z nejznámějších turistických atrakcí, je blok domů, nacházejících se za kostelem De Oude Kerk, označovaný jako Čtvrť červených luceren. Zde najdete i známé výlohy, v nich se ukazují polonahé prostitutky.

Vykřičené domy poznáte dle luceren, které daly této části města jméno.

Po celém městě pak můžete najít suvenýry ve tvaru penisu, jenž odkazují na tuto známou atrakci.

Cofee Shopy

Amsterdam byl známý, pro svou toleranci k různým náboženstvím, vyznáním, či homosexuálům. K věcem, k nimž má Hollandsko poněkud jiný vztah, jsou i lehké drogy.

Po celém centru tak můžete najít řadu Coffeshopů, v nichž si můžete legálně dopřát marihuanu. Na tu pak narazíte v mnoha obchodech se suvenýry, kde se prodávají, sušenky, lízátka a nápoje s marihuanou.

Typická vůně jointu je cítit opravdu po celém městě.

Cofeeshop in Amsterdam