Přijďte se i se svými ratolestmi podívat na nádhernou gotickou rozhlednu Štěpánka v Jizerských horách. Během celého dne pro vás zajistí program skupina historického šermu Artus Bohemia.

Kdy: 8. července 2017 – 9. července 2017

4. historický víkend s Artus Bohemia na rozhledně Štěpánka

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž  patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Přímo pod rozhlednou Štěpánku se podařilo v roce 2011 kompletně zrekonstruovat veliký kamenný maltézský kříž, který je architektonickým unikátem. Pravděpodobně je to největší kamenný maltézský kříž v ČR. Kříž symbolizuje pietní místo, které tu vybudovali němečtí obyvatelé v roce 1944 na uctění památky padlých německých vojáků v cizině. Na kamenech byla vyznačena jména obcí a k nim se kladli přilby a květiny. Po roce 1945 byl kříž spolu s odsunem Němců zničen.

Podle pověsti kníže Rohan zastavil stavbu poté, co mu cikánka předpověděla, že dokončení rozhledny mu přinese smrt. Měsíc po jejím dokončení skutečně zemřel – ovšem v úctyhodném věku 92 let.

Přístup: pěšky po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Kořenova a Příchovic, autem lze dojet až k chatě Hvězda asi 300 m pod vrcholem. Poloha: 4 km V od Tanvaldu, 5,5 km JZ od Harrachova, 3,5 km SZ od Pasek nad Jizerou.

Program:

Během celého dne je připraveno gotické ležení a těšit se můžete na šermířská vystoupení, ukázky soubojů či jednotlivých zbraní a zbrojí.

Kde: Rozhledna Štěpánka, Kořenov 280, Tanvald

Více informací naleznete na www.jizerkyprovas.cz