Již podeváté bude ve dnech 18. – 22. července vrch Kozákov u Turnova hostit mezinárodní závod v downhillovém skateboardingu Kozákov Challenge. Elitní závod se již tradičně koná pod záštit ou Czech Gravity Sports Associaiton (CGSA) a International Downhill Federation (IDF).

Kozákov Challenge je nejprestižnějším závodem na českém území, kde se každoročně schází na 200 elitních jezdců z 27 zemí. Nechybí evropská ani zámořská špička, včetně Sebastiana Hertlera nebo Patricka Switzera. Na nejrychlejší tuzemské trati změří síly nejlepší světoví i čeští jezdci, přičemž z kopce pojedou rychlostí až 100 km/h. Napínavý závod pravidelně láká tisíce diváků a v minulosti neušel pozornosti významných českých médií (Česká televize, TV Nova, MF DNES, atd.)

Závod čítá dvě hlavní disciplíny-longboard, kdy závodníci jedou vestoje rychlostí 80 – 90 km/h, a luge, v níž jezdci kopec zdolávají vleže. V té jezdci při sjezdu dosahují rychlosti přesahující až 100 km/h. V kategorii longboard se kromě hlavního závodu (tzv. OPEN), kterého se účastní všichni jezdci, mají své samostatné kategorie ženy, junioři a tzv. Masters, tedy jezdci starší 35 let

Trať

Závodní trať je dlouhá přibližně 2,5 km a nabízí dva dlouhé rovné úseky, kde závodníci naberou maximální rychlost, tak prostřední technickou pasáž a serpentiny, které prověří schopnosti každého jezdce. O předjíždění a pády není tedy v závodě nouze, přičemž bezpečí závodníků a diváků zajistí záchranné sítě a tisíce slaměnných balíků.

Závodníci

Závodu se pravidelně účastní ti nejlepší světoví jezdci jako je Patrick Switzer, vítěz světového šampionátu z roku 2012, nebo loňský vítěz Adam Persson. Z českých jezdců se můžete těšit na kompletní českou špičku, kdy se na start postaví například dvojnásobný juniorský mistr Evropy Vojta Žáček, který byl loni na Kozákově třetí, nebo loňský vítěz kategorie Masters Pavel Zajíc.

Program

Zázemí na vrcholu kopce zajišťuje kemp a velký party stan, kde můžete v pauzách mezi jízdami odpočívat a večer společně s jezdci oslavit konec dalšího dne. Program V úterý a ve středu proběhnou vždy od cca 10 do 18 hodin volné jízdy (tzv. freeridy). Ve čtvrtek a pátek je od 14 do18 hodin na programu kvalifikace. Samotným závodům je věnována sobota od 8 do 19hodin. V sobotu večer proběhne vyhlášení vítězů a závěrečná párty.