V pátek 30. června 2017 se otevřela Werichova vila na Kampě. Kromě stálé expozice o Osvobozeném divadle a jeho hlavních protagonistech, nabízí i prostor pro besedy a setkávání lidí.

Kdy: 30. červen 2017 – 30. září 2017

Nově otevřená Werichova vila na Kampě

Werichova vila byla po povodních roku 2002 v dezolátním stavu, proto ji její poslední nájemníci opustili. Po letech chátrání se dostala do majetku Musea Kampa, které vilu kompletně opravilo a dalo zde vzniknout multimediální expozici zaměřené nejen na Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří zde dlouho bydleli, ale prostor dostali také další slavné osobnosti, které tu v minulosti žili – například básník Vladimír Holan, historik Zdeněk Wirth a národní buditel Josef Dobrovský, který vychovával syny hraběte Nostice, jehož rod objekt vlastnil a nechal přestavět do dnešní podoby.

Mimo to zde nelaznete multifunkční prostor pro přednášky, besedy, vzdělávací programy a divadelní, hudební nebo filmová představení, pěkné posezení nabídne zdejší kavárna.

Výstava o životě Jana Wericha

Nově otevřená Werichova vila na Kampě

Budovu naplnila multimediální výstava věnovaná životu Jana Wericha. Prohlédnete si zde osobní předměty herce a dramatika Jana Wericha, repliku Golema nebo kostýmy z Werichových nejslavnějších filmů. V rekonstruované vile je většina expozice ve všech čtyřech podlažích věnována právě tomuto umělci. Výstava připomíná také historii Osvobozeného divadla, působení Jana Wericha s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, válečný konflikt v Evropě a Werichovu emigraci do USA, návrat i působení v divadle ABC i jeho filmovou, dramaturgickou a spisovatelskou kariéru. Wericha přehlídka ukáže jako všestranného umělce, lidového „mudrce“ i jako občana.

Paní Meda Mládková byla blízká přítelkyně Jiřího Voskovce, Mládkovi s Voskovcovými trávili například i Vánoce. Práci Jana Wericha ctila a Osvobozené divalo bylo vedle výtvarného umění jedním z jejích světů.

Nově otevřená Werichova vila na Kampě

Vedle Jana Wericha vila připomíná další významné osobnosti, které v objektu přebývaly. V mezaninu je menší výstava připomínajících tvorbu a život básníka Vladimíra Holana, který v objektu také dlouho žil. Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Od roku 1918 je v majetku města. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

Kromě stálých expozic se ve vile už letos v létě budou konat drobnější, krátkodobé akce – taneční večery, letní kino nebo autorská čtení. Od září se počítá také s programem pro školy.

Kde: U Sovových mlýnů 501/7, Praha 1

Vstupné:

Plná cena: 150 Kč
Snížená cena: 80 Kč
Rodinné vstupné: 250 Kč

Více informací naleznete na www.museumkampa.cz