Sbírání panenek v regionálních krojích z celého světa započalo před více než 20 lety při jedné ze zahraničních cest Ewy Lizsky, kurátorky v Muzeu historie Katovic, do Velké Británie. Tuto unikátní výstavu si můžete prohlédnout od 13. prosince 2017 až do 25. února 2018 v Ostravském muzeu.

Kdy: 13. prosinec 2017 – 25. únor 2018

Panenky jako suvenýry ze světa

Ewa Lizska se ve své profesi více než 30 let zabývá dokumentací, uchováváním a vystavováním muzeálních předmětů. To samozřejmě mělo význam při výběru studijního oboru kulturologie dcery Jagody. Vášeň, která obě dámy spojila, trvá dodnes. Společně organizují výstavy panenek, ale pro dobro sbírky touží po stálém místě pro ni – domě panenek. Vášeň, která navždy osídlila srdce Evy i Jagody, je navzdory plynoucímu času stále mladá a emocionálně stejná. Zejména když ke kolekci panenek přibude další. Sbírání není lehké, protože je spojeno s prostorovými problémy, vyžaduje od sběratelek znalost sbírkových předmětů, disciplínu a neustálé vzdělávání. Nicméně zadostiučinění, hrdost a vědomí, že panenky můžou udělat radost návštěvníkům výstavy, jsou hnacím motorem pro vyhledávání dalších cenných exponátů. Srdečně zveme ke společnému poznávání kultur dané země a návštěvě výstavy s panenkami ze všech kontinentů světa.

Celá sbírka čítá přibližně 2 000 panenek, ale na výstavě jich najdete téměř tisíc. Sbírka byla poprvé vystavena v roce 1996 v Muzeu historie Katovic a od té doby hostovala ve více než stovce galerií a muzeí v Polsku. V roce 1997 získala ocenění na 1. Polském festivalu hračkářství v Kielcích. V roce 2002 získala sbírka certifikát za rekordní kolekci panenek v národních krojích od Společnosti pro registraci rekordů a kuriozit  se sídlem v Rabce-Zdroji a do dnešního dne si toto čestné místo udržela.

Kde: Ostravské muzeum, Masarykovo náměstí 1, Ostrava

Vstupné:

Plná cena: 70 Kč
Snížená cena: 50 Kč
Rodinné vstupné: 150 Kč

Více informací naleznete na www.ostrmuz.cz