Expozice s názvem Peklem na hradě Houska je ručně vyřezávané lipové pohyblivé peklo, volně inspirované Danteho Božskou komedií, konkrétně její první částí peklo. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška dávají dostatek prostoru pro jedenáct pohyblivých obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy.

Kdy: 1. duben 2017 – 31. říjen 2017

Peklem na hradě Houska

Každý z nás má o pekle svou představu – pro někoho je peklem letní vedro, pro jiného smůla, která se naskytla během dne, pro další z nás události doma či ve světě.

Od pradávna peklo vždy představovalo předem určené místo trestu za naše pozemské hříchy. Hříšníci pykali za činy spáchané proti náboženskému kodexu, za konkrétní hříchy byly konkrétní tresty až do skonání věků…

Peklo, jak ho ztvárnil Dante Alighieri ve své Božské komedii, bylo asi nejpodrobnějším vylíčením onoho místa a tímto dílem jsme se volně inspirovali při tvorbě našeho pohyblivého dřevěného pekla.

Peklem na hradě Houska

Zachovalé pověsti o hradu

Podle legendy byl hrad zbudován na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Právě nad touto průrvou má stát hradní kaple. Další pověst se týká švédských vojsk za třicetileté války a jejich velitele Oronta, který byl údajně černokněžník. Podle legend choval černou slepici, jejichž prostřednictvím chtěl získat nesmrtelnost. Dva myslivci ho zastřelili posvěcenou kulí a Orontův duch od té doby na hradě straší. Podle jiné legendy se na Housce a v jejím okolí zjevuje postava v černé mnišské kápi, která nemá obličej a sleduje opovážlivce, kteří by chtěli Housku navštívit v noci nebo zde dokonce přenocovat.

Kde: Sdružení „Peklem“, Houska 1, Okna

Peklem na hradě Houska

Vstupné: Jednotné za 50 Kč

Otevírací doba

Duben: sobota – neděle: 10:00 – 17:00 hodin
Květen, Červen: denně od 10:00 do 17:00 hodin
Září: denně od 10:00 do 17:00 hodin
Říjen: sobota – neděle: 10:00 – 16:00 hodin

Více informací naleznete na www.peklem.cz