Pondělí je na památkách obvykle zavírací den a nejinak je tomu i na Českém Šternberku. Neplatí to ale o letošních prázdninách, a tak si v červenci a srpnu můžete přijít prohlédnout hrad i v pondělí!

Kdy: 3. červenec 2017 – 28. srpen 2017

Prázdninové pondělky na hradě Český Šternberk

Český Šternberk je gotický hrad přestavěný na zámek na levém břehu řeky Sázavy na území stejnojmenného města v okresu Benešov. Stojí na hřebeni v nadmořské výšce asi 350 m n. m. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR a od roku 2008 také jako národní kulturní památka ČR.

Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Začátkem 20. století byl hrad znovu upraven, aby vyhovoval moderním nárokům na bydlení, vybudován byl vodovod, hrad byl elektrifikován a ve 30. letech ještě vybaven ústředním topením.

Prázdninové pondělky na hradě Český Šternberk

Český Šternberk se řadí k nejlépe dochovaným hradním celkům v České republice.

Prohlídková trasa

Hrad má jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje 15 bohatě zařízených místností. Prohlídku zahájíte v největší hradní místnosti, Rytířském sále, kde si prohlédnete mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salóny, knihovna, velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná galerie. Dále se podíváte do pracovny Jiřího Sternberga, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli Národního muzea, Kašparu Mariu Sternbergovi. Během celé prohlídky Vás bude provázet unikátní sbírka grafických listů z období třicetileté války, která čítá 525 kusů a je proto největší sbírkou tohoto druhu ve střední Evropě.

Kromě hradní expozice mohou turisté navštívit jižní předsunutou baštu, tzv. „hladomornu“. Bašta je součástí důmyslného opevňovacího systému, který byl vybudován na přelomu 15. a 16. století.

Prázdninové pondělky na hradě Český Šternberk

Kde: Hrad Český Šternberk

Vstupné

Plná cena: 125 Kč
Snížená cena: 85 Kč
Rodinné vstupné: 350 Kč

Otevírací doba

Červen – Srpen
pondělí – neděle: 09:00 – 18:00 hodin

Více informací naleznete na www.hradceskysternberk.cz