Víte, k čemu došlo při mayerlingské tragédii a jakou má souvislost s korunním princem Rudolfem? Nechte se vést a vnést do tajemství hraběnky Marie Louisy von Wallersee – Larischové. Zažijte prohlídky s tajemnou postavou na zámku Fryštát šesti smysly. Nasbírejte sedm klíčů a otevřete tajemnou komnatu. Zvolte si stranu dobra, či zla.

Kdy: 1. duben 2017 – 31. říjen 2017

Prohlídky s tajemnou postavou na zámku Fryštát

Známá mayerlingská tragédie stále přitahuje pozornost. Už se asi nikdy nedozvíme, co se vlastně v loveckém zámečku nedaleko Allandu 30. ledna 1889 událo. Výsledkem však byla tragická smrt korunního prince Rudolfa a mladičké Mary Vetserové. A jak to všechno vlastně souvisí s karvinským zámkem Fryštát?

Přítelkyní Mary Vetserové byla hraběnka Larischová. Ta bývá nejčastěji označována za původkyni oné nešťastné lásky. Marie Louisa von Wallersee – Larischová byla neteří císařovny Sisi, která ji zprvu měla v oblibě, avšak po smrti císařovnina syna upadla hraběnka v nemilost. V té době byla provdána za karvinského šlechtice hraběte Jiřího Larische-Mönnicha, s kterým zde nějakou dobu pobývala. Libovala si v pletichářských intrikách.

Prohlídky s tajemnou postavou na zámku Fryštát

Všemi prostředky se chtěla stát nepostradatelnou u dvora a především pro svou nekriticky milovanou tetu, až se stala osobou nežádoucí. Hluboký pád z dvorní dámy nejkrásnější císařovny, která kdy vládla nad Českým královstvím, až po zavržení všemi včetně manžela znamenal to, že nakonec skončila bez střechy nad hlavou, mezi bezdomovci. To vše se váže k proslulé mayerlingské tragédii. Marie Louisa se nyní vrací na zámek Fryštát po více než stovku let později jako tajemná postava, aby vám odvyprávěla svůj příběh.

Zámek Fryštát se těmito prohlídkami zapojil do projektu Otevřete 13. komnatu. Projekt je založen na putování po zámcích a sběru klíčů k otevření tajemné komnaty.

Kde: Zámek Fryštát v Karviné, Masarykovo náměstí 1, Karviná

Zámek Fryštát

Vstupné

Plná cena: 80 Kč
Snížená cena: 60 Kč
Rodinné vstupné: 140 Kč

60 Kč – senioři, 50 Kč – děti do 15 let, ZTP, studenti; zdarma děti do 6 let.