Výstava je dílem spolupráce Národního muzea a Ostravského muzea. Národní muzeum představuje své bohaté sportovní sbírky, se kterými překračuje hranice hlavního města a rozhodlo se jít za mimopražskými návštěvníky.

Kdy: 26. září 2017 – 3. prosinec 2017 od 9:00 do 17:00 hodin

Ragby: Hra síly, odvahy a bojovnosti

Výstava představuje historii této hry od jejích počátků ve světě v roce 1823, kdy student William Webb Ellis při hře fotbalu vzal míč do rukou.

Zakladatelem a propagátorem českého rugby byl Ondřej Sekora, který přeložil pravidla hry z francouzštiny a v roce 1926 je publikoval. Ač nikdy aktivně nehrál, založil a trénoval historicky první kluby na našem území. Do roku tak 1935 vzniklo mnoho klubů v republice, které se účastnili i mezinárodních soutěží. Svou činnost v těžké předválečné době přerušili až do roku 1944.

Ragby: Hra síly, odvahy a bojovnosti

Od tohoto roku se staré kluby obnovovaly, ale vznikaly i nové. Ragby se hrálo mimo jiné na území univerzit i armádních resortů. V expozici si návštěvník prohlédne dobovou výstroj a výzbroj, historické fotografie a cenné klubové předměty. Seznámí se s pravidly i hlavní myšlenkou hry.

Ragby okouzlilo nejen muže, ale hrají jej i ženy, mají svůj nadějný dorost, ale hrají jej i smíšená družstva na vozíčku.

Do výstavy zapůjčily své cenné předměty i jednotliví hráči a pamětníci.

Kde: Ostravské muzeum, Masarykovo náměstí 1, Ostrava

Vstupné:

Plná cena: 70 Kč
Snížená cena: 50 Kč
Rodinné vstupné: 150 Kč

Více informací naleznete na www.ostrmuz.cz