Soutěžní rozárium v Hradci králové zve návštěvníky na společenskou akci, kde se budou hodnotit nové odrůdy růží. Akce proběhne ve střední a východní Evropě, a to i v České republice, v Hradci Králové.

Kdy: 17. červen 2017 – 2. červenec 2017 od 9:00 do 17:00 hodin

Soutěžní rozárium v Hradci králové

Rozárium v Hradci Králové – Kuklenách se otevírá jen během dvou týdnů v roce; letos tento čas nastane od soboty 17. června 2017 od 12:00 do 17:00 hodin a potom od neděle 18. června do neděle 2. července 2017 od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno zde pro veřejnost bude denně.

Jde o jediné mezinárodní soutěžní rozárium v Česku, určené k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných pěstitelských i estetických pravidel. Jedna odrůda pak každý rok získá ocenění nejvyšší, titul Zlatá růže města Hradce Králové. K vidění tu bývá přes 200 druhů a 1 000 keřů různých tvarů a barev!

Soutěžní rozárium v Hradci králové

 

Hodnocení růží

Růže prošly dlouhým a složitým vývojem, bylo třeba vynaložit značné úsilí, než získaly dnešní podobu, bohatou škálu barev, vůní, typů a tvarů květů či vzrůstu, a v neposlední řadě i odolnost proti chladu a chorobám. Hodnocení kvality růží se v hradeckém soutěžním rozáriu provádí cestou víceletého systematického sledování vlastností růží podle předem stanovených kritérií, provádějí jej několikrát ročně členové stálé odborné komise.

Každým rokem se pak slavnostně vyhlašují nejlepší růže v několika kategoriích, absolutní vítězka pak získává titul Zlatá růže města Hradce Králové. Růže do soutěže zasílají každým rokem sami šlechtitelé, čili růže se v soutěžním rozáriu neustále postupně obměňují.

Soutěžní rozárium v Hradci králové

Více informací naleznete na www.rosaklub.cz