Slezské zemské muzeum připravilo výstavu věnovanou jedné z čelních osobností fotografické dokumentace – Rudolfa Chodura. Prostřednictvím jeho snímků vám představíme podmanivou krajinu západního Slezska a mnoho dalších krás našeho kraje.

Kdy: 22. únor 2017 – 30. červenec 2017

Výstava věnována opavskému fotografovi Rudolfu Chodurovi představuje jednu z klíčových osobností zabývající se fotografickou dokumentací ve službách muzejního institutu – Slezského zemského muzea. Svou fotografickou dráhu začal jako člen opavského Klubu fotografů amatérů.

Javorník pohled na radnici a zámek roku 1926.

Kouzlu fotografie však naplno podlehl až počátkem 20. století, kdy se seznámil s dr. Wilhelmem Braunem, tehdejším ředitelem Slezského muzea. Dr. Brauna Chodurovi fotografie natolik zaujaly, že mu okamžitě nabídl spolupráci při dokumentaci kulturních památek ve Slezsku. Rudolf Chodura tak začal systematicky dokumetovat oblast celého Slezska. Za dobu svého působení v muzeu v letech 1939 – 1945 se mu podařilo nafotit téměř 20 tisíc černobílých negativů, které jsou i dnes mnohdy jediným obrazovým dokladem toho, jak kdysi tyto lokality vypadaly.

Toulky muzejního fotografa

Prostřednictvím Chodurových fotografií tak máme možnost projít se podmanivou krajinou západního Slezska. Autor Rudolf Chodura si ji oblíbil mnohem víc než jeho východní část. Vernisáž se uskuteční v úterý 21. února 2017 v 17:00 hodin v Památníku Petra Bezruče v Opavě a k vidění bude do 30. července 2017. K výstavě je připraven také edukační program.

Vstupné

Plná cena: 20 Kč, snížená cena: 10 Kč, rodinné vstupné: 45 Kč