V průběhu zimních měsíců můžete navštívit zámecký okruh, v rámci kterého vám nabízíme poutavý příběh historie hradu a zámku Zbiroh, tajuplné minulosti rytířů templářského řádu a okolností téměř dvacetiletého zdejšího pobytu Alfonse Muchy, včetně návštěvy jeho tehdejšího ateliéru.

Kdy: 1. leden 2018 – 31. březen 2018 od 10:00 do 17:00 hodin

Zimní prohlídky na zámku Zbiroh

V rámci zámeckého okruhu se můžete těšit na poutavý příběh historie hradu a zámku Zbiroh, tajuplné minulosti rytířů templářského řádu a okolností téměř dvacetiletého zdejšího pobytu Alfonse Muchy, včetně návštěvy jeho tehdejšího ateliéru, v kterém mimo jiné vznikla kompletní Slovanská epopej.

Na zámku Zbiroh můžete v letní turistické sezoně navštívit také hradní prohlídkový okruh, který je především exteriérový a návštěvníky seznamuje s podzemními a jinak vzácnými prostory původního románsko-gotického hradu.

Zámek Zbiroh a Templáři

Zámek Zbiroh v souvislosti s rytíři templářského řádu proslul především díky výstavě Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů, která se konala v roce 2012. Po téměř půlročním období, kdy jsme všichni žili templáři a jedinečnou výstavou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů, se na zbirožský zámek vrátila původní expozice. Řada exponátů, které tvořily součást templářské výstavy však zdi zámku neopustila, a tak mohou nyní návštěvníci zhlédnout původní expozici obohacenou o některé výjimečné ukázky historie templářského řádu. Patří mezi ně například původní žeton, předchůdce bankovního systému. Renesančnímu salonku dominuje špičková kopie stěžejního exponátu výstavy Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů, tzv. Lukánská deska; autoportrét Leonarda da Vinci. Jedná se o nedávno objevený obraz, který byl vůbec poprvé vystaven mimo území Itálie právě na zámku Zbiroh!

Zimní prohlídky na zámku Zbiroh

Otevírací doba zámku: Pondělí až neděle od 10.00 do 17.00 hod – prohlídky začínají v každou celou hodinu. Návštěvy skupin je vhodné dohodnout předem na tel. 371 784 598. Skupinám nad deset osob poskytujeme při hromadné platbě slevu ve výši 10 %.

Prohlídky  okruhů probíhají v doprovodu odborných průvodců a je možné zajistit kromě českého, také v anglickém, německém, italském, francouzském, španělském a ruském jazyce.

Zámecký okruh

Navštívíte historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku na sklonku 12. století až do jeho novodobých dějin. Výklad historie zdejšího místa je obohacen také o historii templářského řádu s některými zcela unikátními exponáty. Prohlídka zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny, Strousbergův salonek, Zednářský salonek s zednářskými ceremoniemi a Secesní salobnek zahrnující tvorbu Alfonse Muchy. Dále navštívíte jedinečné prostory monumentálního Muchova sálu, ve kterém Alfons Mucha, člen Zednářů, namaloval své nejznámější dílo “Slovanská epopej”.

Kde: Zámek Zbiroh č.p.1, Zbiroh

Vstupné:

Plná cena: 150 Kč
Snížená cena: 60 Kč
Rodinné vstupné: 310 Kč

Více informací naleznete na www.zbiroh.com