Bohatý kulturní program pro celou rodinu vycházející z lidových obyčejů, které se v našem kraji konají v adventním čase od pradávna. Advent v Písku budete moci navštívit od 23. listopadu do 26. prosince 2017 v Písku.

Kdy: 23. listopad 2017 – 26. prosinec 2017

Advent v Písku 2017

Bohatý program v Písku tvoří mnoho jednotlivých akcí, jejichž konání je rozprostřeno na celé období adventu. Tato novodobá tradice byla založena v roce 2008.

Obyvatelé i návštěvníci města Písek se mohou těšit na Slavnostní rozsvícení vánočního stromu spojené s vypouštěním balónků, Mikulášskou nadílu, Adventní koncert, Adventní řemeslné trhy, Živý Betlém a Štědrovečerní vytrubování.

 

Hlavní program Adventu v Písku 2017

Advent v Písku 2017

Rozsvícení vánočního stromu s „Nebeskou poštou“

Slavnostní zahájení oslav období adventu v Písku spojené s rozsvícením vánočního stromu a tradičním vypuštěním balónků s dopisy adresovanými Ježíškovi. Zahrají Kamarádi z pískoviště. Vstupné zdarma.

Neděle, 3.12.2017, 16:00 hod., Velké náměstí Písek

Mikulášská nadílka

Zábavná show pro celou rodinu na motivy tradičního příchodu čertů a Mikuláše do českých domácností. Letos pojatá jako výpravný muzikál. Vstupné zdarma.

Úterý, 5.12.2017, 16:00 hod., Velké náměstí Písek

Zpívání pod vánočním stromkem

U příležitosti desátého výročí konání Adventu v Písku se bude pod širým nebem muzicírovat po celý advent také každý čtvrtek. Jako první vystoupí v tomto pásmu se svým vánočním programem Blatenští dudáci. Vstupné zdarma.

Advent v Písku 2017

Čtvrtek, 7.12.2017, 16:30 hod., Velké náměstí Písek

Adventní koncert Vlasty Redla

Vánoční recitál známého zpěváka, textaře, skladatele a multiinstrumentalisty. Vstupné 290,- Kč v předprodeji; 340,- Kč na místě. Předprodej zajišťuje Centrum kultury města Písek.

Neděle, 10.12.2017, 19:00 hod., Divadlo Fráni Šrámka Písek

Zpívání pod vánočním stromem

U příležitosti desátého výročí konání Adventu v Písku se bude pod širým nebem muzicírovat po celý advent také každý čtvrtek. Se svým vánočním program vystoupí Kamarádi z pískoviště. Vstupné zdarma.

Čtvrtek, 14.12.2017, 16:30 hod., Velké náměstí Písek

Řemeslné adventní trhy s doprovodným programem

Advent v Písku 2017

Desítky řemeslníků nabízí vlastnoručně zhotovené výrobky na oblíbených vánočních trzích. Nakoupit bude možné např. ručně vyráběné svíčky, šperky, vitráže, hračky, keramiku, předměty ze skla tvořené na sklářské píšťale a mnoho jiného rukodělného zboží. Trhy provází pestrý doprovodný program: staročeský harmonikář, andělé na chůdách, flašinetář a další. Chybět nebude ani tradiční trdelník, vánoční punč, medovina, originální chlebové placky chačapuri a jiné pochutiny. Vstupné zdarma.

V pátek od 12:00, o víkendu od 9:00.

Pátek, 15.12.2017, 12:00 hod., Okolí Děkanského kostela

Tradiční jihočeská zabijačka

Podávají se tradiční zabijačkové pochoutky jako čerstvý ovar, jaternice, jelita, tlačenka nebo „prdelačka“. Doprovodný program adventních trhů.

Sobota, 16.12.2017, 09:00 hod., Okolí Děkanského kostela

Kolotoč řezbáře Matěje

Zážitek pro nejmenší návštěvníky píseckého vánočního jarmarku zajistí možnost povozit se na kolotoči poháněném lidskou silou. K osedlání bude připraveno deset roztomilých a veselých zvířátek vlastnoručně vyřezaných mistrem řezbářem Matějem. Doprovodný program adventních trhů.

Sobota, 16.12.2017, 09:00 hod., Okolí Děkanského kostela

Předvánoční koledování nejen s Nektarkou

Advent v Písku 2017

Završením třídenních řemeslných trhů bude vystoupení hned dvou kapel. Nejprve zahraje svůj vánoční program tradiční jihočeská dechovka Nektarka. Až do setmění pak bude hrát vánoční písně a koledy oblíbená Pauza. Doprovodný program řemeslných trhů. Vstupné zdarma.

Neděle, 17.12.2017, 14:00 hod., Okolí Děkanského kostela

Zpívání pod vánočním stromem

U příležitosti desátého výročí konání Adventu v Písku se bude pod širým nebem muzicírovat po celý advent také každý čtvrtek. Se svým vánočním program vystoupí žesťové trio Musica Pisecensis. Vstupné zdarma.

Čtvrtek, 21.12.2017, 16:30 hod., Velké náměstí Písek

Živý betlém s Betlémským světlem

Zcela výjimečně se tentokrát živý betlém uskuteční v sobotu, neboť tradiční termín jeho konání – poslední adventní neděle – je letos též Štědrým dnem. Vše ostatní ale zůstává při starém, takže se opět můžeme těšit jak na setkání se všemi představiteli tradičních figur živého betléma, tak i živými zvířátky – oslíkem, volkem, ovečkou a velbloudem. Každou celou hodinu budou hrát trubači z věže děkanského kostela klasické české koledy a chybět nebudou ani písečtí skauti, kteří budou po celé odpoledne rozdávat Betlémské světlo. Vstupné zdarma.

Sobota, 23.12.2017, 13:00 hod., Okolí Děkanského kostela

Štědrovečerní vytrubování

Advent v Písku 2017

Na putování po městě se v odpoledních hodinách vydává kočár tažený koňmi, který veze ponocného a trubače. Na jednotlivých zastávkách se přítomným od ponocného dostává přání klidně prožitého Štědrého večera, trubači připojují na živo zahrané klasické české koledy.

Neděle, 24.12.2017, 14:00 hod., písecká sídliště a náměstí

Doprovodný program:

Adventní kavárna

Celý advent je možné zavítat na písecké Velké náměstí k vánočnímu stromu a dopřát si tradiční staročeskou pochoutku trdelník nebo něco jiného na zahřátí. Nově zde přibudou další dva stánky, kde bude možné pořídit krásné výrobky s adventní a vánoční tématikou.

Neděle, 3.12.2017, 11:00 hod., Velké náměstí Písek

Písecké betlémy

Unikátní projekt instalací betlémů v životní velkosti do veřejného prostoru ve městě Písku. Letos budou k vidění již tři expozice. Betlém pod vánočním stromem – čítá všechny tradiční figury a je kompletně vyroben ze slámy výtvarníkem Jiřím Jedličkou. Betlém u Kamenného mostu – dřevěná plastika zhotovená studenty uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově. Betlém v hradebním příkopě – industriální kovové dílo vzniklé ve středisku praktického vyučování ZVVZ GROUPE Milevsko.

Neděle, 3.12.2017, 16:00 hod., centrum města Písek

Adventní malování aneb Těšíme se na Vánoce!

Výstava prací s vánoční tématikou finalistů a vítězů výtvarné soutěže vyhlášené pro děti ze základních a základních uměleckých škol z Písku a nejbližšího okolí.

Neděle, 3.12.2017, 16:00 hod., Velké náměstí Písek

Vstupné zdarma.
Pouze koncert 6. prosince je zpoplatněn.

Více informací naleznete na www.adventvpisku.cz