Již po třiačtyřicáté se letos uskuteční nejstarší středoevropský festival filmů zaměřených na životní prostředí. Letos se bude točit kolem tématu čistoty ovzduší. 43. ročník se uskuteční od 5. do 7. října 2017 v Brně.

Kdy: 5. říjen 2017 – 7. říjen 2017 od 19:00 do 23:00 hodin

Ekofilm Brno 2017

Již po třiačtyřicáté se letos uskuteční nejstarší středoevropský festival filmů zaměřených na životní prostředí Ekofilm. Opět v Brně a znovu s tématem, které je v českých městech i obcích klíčové. Vzduch je spolu s vodou, která byla hlavním tématem festivalu vloni, pro život každého z nás zásadní. Přitom právě s čistotou ovzduší jsme pořád na štíru, zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích. Volbu ministerstva tedy vnímám jako logickou reakci na palčivost tohoto problém. Brno bude festival hostit 5.–7. října a hlavní přehlídka soutěžních filmů proběhne v kině Scala.

Přestože se v ČR daří snižovat koncentrace znečišťujících látek, patří české ovzduší stále mezi ty nejznečištěnější v rámci států EU. Podle poslední zprávy Evropské agentury pro životní prostředí, která se opírá o data z roku 2014, jsou Bulharsko, Polsko, Chorvatsko, Řecko, Česká republika a Slovensko nejvíce znečištěné státy prachovými částicemi PM10 a PM2,5 v Evropě. Za znečištěním ČR stojí především tři hlavní faktory – průmysl, doprava a vytápění domácností. Osobní i nákladní silniční doprava se navíc neustále zvyšuje se sílící ekonomikou. V hledáčku EKOFILMu je proto v letošním roce především elektromobilita a různé další formy alternativní dopravy, ale také železniční doprava nebo důmyslné integrované dopravní systémy.

Ekofilm Brno 2017

Drtivá část filmového programu proběhne v kině Scala. Do soutěže se přihlásilo více jak dva a půl tisíce filmů, ze kterých musí výběrová komise v čele s hlavním dramaturgem festivalu Petrem Horákem vybrat pětadvacet filmů, které budou soutěžit ve třech kategoriích. Kromě hlavní ceny udělí porota ocenění v kategoriích Krásy přírody, český a středoevropský film a krátký film a svoji cenu udělí i prezident festivalu Ladislav Miko. Tématu ovzduší bude věnován jak filmový, tak i doprovodný program. Ten proběhne v Otevřené zahradě Nadace Partnerství, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v takzvaném EKOEXPO areálu, který pro účely festivalu vyroste na náměstí Svobody. Mimo informačního stánku ministerstva a úřadu Jihomoravského kraje, kde se lidé dozví všechny aktuální informace o kotlíkových dotacích, čeká na návštěvníky i mnoho dalšího.

Doprovodnému programu budou zde i na dalších místech dominovat diskuze a besedy s hosty z České republiky i ze zahraničí. A právě dva nejvýznamnější hosté, kteří jsou zároveň členy festivalové poroty, přijedou na festival z ciziny. Prvním z nich je světově uznávaný fotograf Staffan Widstrand, fotograf National Geographic a člen poroty World Press Photo, tím druhým je jeden z nejvýraznějších světových odborníků na environmentální a sociální témata a profesor Univerzity v Michiganu Andrew Hoffman.

Stejně jako loni otevře festival hudební hvězda. Na loňský koncert Dana Bárty and Illustratosphere letos naváže skupina N.O.H.A. Její koncert je na programu ve středu 4. října od 19.00 na Moravském náměstí.

Kde: Sál Břetislava Bakaly, Žerotínovo náměstí 6, Brno

Vstupné zdarma.

Více informací naleznete na www.ekofilm.cz