Podzim je období, kdy zahrádkáři a sadaři sklízejí plody své práce. Na olomouckém výstavišti čeká všechny návštěvníky od 5. do 8. října také bohatý program se spoustou lákadel doplněný festivalem gastronomie a nápojů Olima, Podzimními zahradnickými trhy, Flora koštem či projektem Rozkvetlé památky.

Kdy: 5. říjen 2017 – 8. říjen 2017 od 9:00 do 17:00 hodin

Flora Olomouc 2017 – podzimní etapa

V hlavní expozici v největším pavilonu A se představí nejlepší tuzemští pěstitelé z řad členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR. Motto výstavy tentokrát zní Návrat ke kořenům. Nad 22. ročníkem výstavy převzal opět záštitu ministr zemědělství Marian Jurečka. Chybět na letošní podzimní Floře nebude ani společná expozice Českého zahrádkářského svazu, který zde oslaví 60 let od svého založení.

Mezinárodní přehlídka ovoce Europom
Hlavním cílem Europomu je propagace a podpora rozmanitosti ovocných druhů, jejich zachování a využití. Hrdým pořadatelem se stal Český zahrádkářský svaz. Europom prezentuje národní pěstitele, jejichž sortiment se vymyká nebo neměl dosud šanci se z jakýchkoli důvodů uplatnit v běžné nabídce velkoobchodních a malobchodních řetězců.
Dává rovněž prostor regionálním ovocnářům a pěstitelům, aby představili své produkty, dovednosti, nové postupy či alternativní metody pěstování i zpracování ovoce. Návštěvníci se mohou seznámit s celým procesem šlechtění, pěstování a zpracování ovoce. K ochutnávce jsou pro návštěvníky tradičně připraveny fresh juicy, sušené plody, pálenky, mošty a další více či méně známé produkty.

Od počátku bylo do Europomu zapojeno šest evropských zemí – Belgie, Švýcarsko, Francie, Velká Británie, Nizozemsko a Německo. Posledního Europomu se účastnilo již 18 evropských zemí. Česká republika, zastoupená Českým zahrádkářským svazem, se Europomu účastní pravidelně od roku 2005 prostřednictvím dílčí expozice.

Olima a Flora košt

Flora Olomouc 2017 – podzimní etapa

Festival gastronomie a nápojů Olima nabídne návštěvníkům výstaviště osvědčené taháky v podobě Dnů moravských vín s řízenými degustacemi vedenými zkušenými odborníky-sommeliéry  či soutěže cukrářů a kuchařů Olima Cup. Těšit se můžete na potravinářský salon. Součástí Olimy je rovněž Grand Prix ovocných destilátů Flora košt.

Podzimní zahradnické trhy
Budou mít své místo v pavilonech G a H a na venkovních plochách Smetanových sadů. Nabídnou široký sortiment rostlin, výpěstků, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Chybět nebudou ani atrakce pro děti, dále burčák, medovina, svařené víno a jiné občerstvení. Součástí nabídky bude i produkce francouzských pěstitelů růží Meilland, jejichž generální zastoupení pro český a slovenský trh obstarává právě společnost Výstaviště Flora Olomouc.

Rozkvetlé památky
Nádhera starobylé architektury se během podzimní etapy Flory Olomouc propojí s krásou a svěžestí květinových aranžmá. A to díky projektu Rozkvetlé památky, který již popáté doprovodí celonárodní výstavu ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků.
Krásná květinová aranžmá budou k vidění od 5. října v olomouckých kostelech sv. Mořice, sv. Michala, Panny Marie Sněžné, Zvěstování Panny Marie (kapucínský kostel) a také v kapli sv. Jana Sarkandra. Podzimní etapa Flory sice končí 8. října, květinová výzdoba v památkách však vydrží déle, nejméně ještě jeden týden.

Vlakem ČD na Floru
Na zahradnickou Floru se opět vyplatí cestovat vlakem Českých drah. Na výstavu se totiž lze svézt na zvýhodněnou jízdenku VLAK+ Flora. Sleva činí 50 % na zpáteční jízdné z kterékoliv místa v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah, který bude umístěn ve foyer pavilonu A. Jízdenku se slevou VLAK+ lze přitom zakoupit do všech stanic začínajících jménem města Olomouc – tedy i na zastávky Smetanovy Sady nebo Nová Ulice, které leží na dohled od výstaviště.

Kde: Wolkerova 17, Olomouc

Vstupné:

Plná cena: online 120 Kč, na místě 140 Kč
Snížená cena: Děti 30 Kč, důchodci a studenti 80 Kč
Rodinné vstupné: 250 Kč

Více informací naleznete na www.flora-ol.cz