Zavítejte na již 45. ročník s názvem Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2017, která bude od konce května do konce listopadu k vidění v Lidické galerii. Výstava nabídne nejen kresby, ale i fotografie, animace a prostorové objekty, jejichž autory jsou děti ve věku od 4 do 16 let.
Kdy: 31. květen 2017 – 30. listopad 2017
Poprvé se výstava uskutečnila v roce 1967 k uctění památky děti z české obce Lidice, jež byly zavražděny nacisty během druhé světové války. Výstava má za úkol připomínat i všechny další děti, které zahynuly ve válečných konfliktech po celém světě.
Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice získala během své existence světový věhlas a stala se jednou z největších a nejstarších výstav dětské tvorby nejen v Evropě. Do posledních ročníků bylo posláno přes 18 000 prací z více než 75 zemí celého světa.
Vyhlazení Lidic byla násilná historická událost, pří níž došlo ke zničení středočeské vsi Lidice a vyvraždĕní značné části jejích obyvatel německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů. Událost připomíná Památník Lidice s muzeem.
Zločinné vyhlazení Lidic svou plánovitostí a chladnokrevností pobouřilo celý svět. Města a obce v Mexiku, Brazílii, USA se na protest proti nacistickému zločinu přejmenovávaly na Lidice; jménem Lidice byly křtěny právě narozené děti. Britští horníci založili hnutí Lidice shall live (Lidice budou žít) a zorganizovali sbírku na obnovu obce. Pod jménem Lidice bojovaly československé tanky na východní i na západní frontě. Příběh Lidic byl záhy několikrát zfilmován – snad nejpůsobivější byl film The Silent Village (Tichá ves), natočený s čistě amatérskými herci v reálném prostředí velšské hornické vsi Cwmgiedd.
Události v okupovaném Československu nezůstaly bez politické odezvy. Nedlouho po atentátu na Heydricha a následném vyvraždění Lidic a Ležáků vlády Velké Británie (5. srpna) a Francie (29. září) uznaly mnichovskou dohodu za neplatnou od samého počátku.
Ihned po osvobození bylo místo lidické tragédie provizorně pietně upraveno a 10. června 1945, v den třetího výročí, přislíbila československá vláda Lidice obnovit a vybudovat. Byla vypsána architektonická soutěž na pietní úpravu území starých Lidic a výstavbu nové obce v těsném sousedství. Na konci čtyřicátých a počátkem padesátých let tak severozápadně od bývalé obce vyrostly nové Lidice čítající 150 rodinných domů.
Kde: Tokajická 152, Lidice
Vstupné
Plná cena: 90 Kč
Snížená cena: 45 Kč
Rodinné vstupné: 180 Kč
Vstupné zahrnuje prohlídku galerie i muzea s promítáním filmů a s výkladem a dále prohlídku pietního území a růžového sadu.